Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Küresel ısınma turizmi

Küresel ısınma turizmi

Küresel ısınma Alp Dağları'ndaki dev buzulların geri dönüşü olmayacak şekilde yok olmasına yol açarken, meraklı turistler buzulların kırılmasına tanıklık etmek için bölgeye koşuyor.

Alp Dağları'nda ıssız bir dağ oteli işleten Hansruedi Burgener, bugünlerde normal ziyaretçilerinin iki katı kadar turist ağırlıyor.

Günde 800 ziyaretçi, her biri iki Empire State binası büyüklüğündeki dev buzulların büyük bir gürültüyle kopup aşağıya yuvarlanışına tanık olmak için otele geliyor.

Buzullar 100 yılda yok olacak
Bir saatten fazla süren zorlu bir yürüyüşün sonunda bölgeye ulaşan turistler, Burgener'in otelinde, soğuk biraları eşliğinde parçalanan kayaları izliyor. Her birkaç dakikada, dev kayalar gökyüzüne bir toz bulutu göndererek gürültülü bir şekilde aşağıya yuvarlanıyor. Turistlerin bölgeye akmasına neden olan bu doğa olayı aslında Alp Dağları'ndaki buzulların küresel ısınma yüzünden zarar görmesinin en belirgin işareti.

Zürih Üniversitesi'ndeki bilim insanları, Alp Dağları'ndaki buzulların, 1850'lerdeki miktarının sadece yarısının kaldığını söylüyor. Sıcaklıklardaki üç derecelik bir artış, yüzyılın sonunda buzulların çiftçileri, köyleri ve turistleri tehdit edecek şekilde, yüzde sekseni oranında yok olmasına neden olacak.
(Radikal)
398
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.