Magazin

Küresel ısınma açlığı artıracak

Küresel ısınma açlığı artıracak

BM Gıda ve Tarım Örgütü (FAO), küresel ısınmanın çok sayıda ülkede gıda üretimini azaltabileceği ve dünyadaki açlığı oldukça artıracağını açıkladı.

FAO tarafından yayımlanan bir raporda, küresel ısınma sonucu gıda dağılım sisteminin ve bunun altyapı sisteminin bozulabileceği ve bu durumun en şiddetli etkisinin de Büyük Sahra altı Afrika ülkelerinde görüleceği kaydedildi.

Etkileri küçümsenemez
Küresel iklimin değiştiğine ilişkin güçlü kanıt bulunduğu belirtilen FAO'nun Dünya Gıda Güvenliği Komisyonu'nun raporunda, küresel ısınmanın yavaşlatılmasının sosyal-ekonomik maliyetinin karşılığında alınacak etkilerin küçümsenmeyecek boyutta olduğu vurgulandı.

Senaryo değil gerçek!
Bilim adamları, fosil yakıtların yol açtığı, ısıyı tutarak sera etkisi yaratan gazların atmosfere yayılımı sonucu ortaya çıkan küresel ısınmanın, buzulları eriteceğini, bu yüzyıl sonunda deniz seviyesinin hemen hemen 1 metre yükseleceğini ve daha fazla sel, kuraklık ve fırtına getireceğini belirtiyor.
Yayın tarihi: 27.05.2005
318
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.