Magazin

Kurbanın cezası çok, ödeyeni yok!

Kurbanın cezası çok, ödeyeni yok!

Cadde, park gibi yerlerde kurban kesenlere 'Çevre Yasası' gereğince milyarlık cezaların verileceği açıklandı. Geçen Kurban Bayramı'nda İstanbul'da, bir tek kişiye bile söz konusu ceza uygulanmadı.

Büyükşehir belediyesi ve ilçe belediyeleri, Kurban Bayramı sırasında önceki yıllarda yaşanan 'vahşet' görüntülerinin tekrarlanmaması için seferber oldu.

Cadde, sokak, park ve meydan gibi kamusal alanlarda kurban kesilmemesine ve dolaştırılmamasına ilişkin yasak, bu yıl da uygulanmaya devam edecek. Ayrıca 'hayvan sağlığı ve hijyenik kesim' konusunda her ilçe, kendi ekiplerini oluşturarak denetim yapmakla yükümlü olacak.

Sağlık Bakanlığı uyardı
Sağlık Bakanlığı da yaklaşan Kurban Bayramı öncesinde kesilecek hayvanların veteriner hekim kontrollerinden geçirilmesi gerektiğine dikkat çekti.

Cadde, sokak, park, meydan ve benzeri umuma açık alanlarla uygun olmayan mekânlarda kurbanlık hayvanların gezdirilmemesini ve kurban kesimi yapılmamasını isteyen bakanlık, çocuk sağlığını koruyucu tedbirlerin alınması talimatını verdi.
Kurban kesme kursu İstanbul'da Kurban Bayramı öncesinde başlatılan ilk çalışma, 'Kesici Eğitim Seminerleri' oldu. Bu kapsamda, büyükşehir belediyesince 206 kişiye kesme ve parçalama eğitimi verildi. Yine bayram öncesinde, büyükşehir belediyesi ve valilik tarafından '205 satış ve 444 toplu kesim yeri' belirlendi. Büyükşehir belediyesi tarafından Kurban Bayramı için alınan önlemler şöyle:

Kent girişinde kontrol
 • Zabıta müdürlüğü tarafından kente giriş noktalarında oluşturulan kontrol bölgelerinde, kurbanlık hayvanların sağlık raporu ile 'menşe-i şehadetnameleri'nin var olup olmadığı kontrol edilecek, olmaması durumunda ise tarım il ve ilçe müdürlükleri bilgilendirilecek.

 • Kurban Hizmetleri Komisyonu tarafından tespit edilen kurban satış yerlerinden başka yerlerde kurbanlık hayvan satışına müsaade edilmeyecek.

 • Kurban satış yerlerindeki kurbanlık hayvanların sağlıklı olup olmadıkları, veteriner sağlık raporu ve 'menşe-i şehadetnameleri'nin kontrolü büyükşehir ve ilçe veteriner işleri müdürlüklerince yapılacak, bulunmayanların karantinaya alınması için tarım il ve ilçe müdürlükleri bilgilendirilecek.


 • Veteriner şartı
 • Kurban kesim yerlerinin, asgari sağlık şartları sağlanacak ve yeterince teknik sağlık personeli bulundurulacak. Kesim yapılacak kamu ve özele ait kesim yerlerinde yeterli sayıda veteriner hekim bulundurulacak.

 • Bayram süresince sürü sahiplerinin, çevre temizliği için yanlarında yeterli miktarda çöp kabı bulundurması sağlanacak.

 • Belirlenen alanlar dışındaki izinsiz işgal durumunda, buradaki sürü toplanacak.

 • Satış ve kesim yerlerinin denetimi için aralarında bir veteriner hekim ve bir zabıtanın bulunduğu iki kişilik ekip oluşturuldu. Ekip kurban kesim ve satış yerlerinde denetlemeler yapacak, hayvanların 'menşe-i şehadetnameleri'ni inceleyecek.


 • Oto yıkamacılara izin
 • Hijyenik ortam sağlanması kaydıyla oto yıkamacılarda da kurban kesimi yapılabilecek.

 • İstanbul'da bunun dışında büyükşehir belediyesinin Tuzla Aydınlıköy Mezbaha ve Rendering Tesisleri'nde kurban kesimi yapılacak. Kayışdağı Darülaceze Tesisleri'nde de bağışlar kabul edilecek, bağışlanan kurbanların veteriner hekim kontrolünde kesimi yapılacak.


 • Ceza yağacak ama...
 • Çevre Yasası'nın 8. maddesi ve Zabıta Talimatnamesi gereği bu yıl da park, meydan, cadde ve benzeri yerlerde kesim yapılmasına izin verilmeyecek.

 • Açıkta kurban kesen kişilere ise 1 milyar 459 milyon 340 bin lira, kurum ve şirketlere de 4 milyar 378 bin 123 lira para cezası verilecek. Ancak İstanbul İl Müftü Yardımcısı Bayram Erdoğanlar, geçtiğimiz yıl aynı yasaya istinaden hiç kimseye ceza kesilmediğini ifade etti.


 • Kurbanlık alırken dikkat
  İstanbul Büyükşehir Belediyesi Veteriner İşleri yetkililerinin verdiği bilgiye göre kurbanlıkların,
 • Koyun ve keçiyse bir yaşından küçük, sığırsa en az iki yaşında,

 • Bir veya iki gözü kör,

 • Kulakları kopuk,

 • Bir veya iki boynuzu kökünden kırık, kuyruğunun yarısı kopmuş veya doğuştan kuyruksuz,

 • Dişlerinin çoğu dökük,

 • Meme başları kopuk,

 • Yürüyemeyecek kadar topal

 • Gebe olmaması gerekiyor.


 • Kurbanlıklar kesilmeden önce sekiz saat aç tutulmalı, kesim sırasında kanın iyi akması için hayvanın bir ön ayağı serbest bırakılmalı ve omurilik, ancak kan tamamen aktıktan sonra kesilmeli.

 • Kesim sonrasında ise, iç organlar gibi atıklarla çevre kirletilmemeli, atıklar mümkünse derin çukurlara gömülmeli ya da sızdırmaz torbalarda genel çöp toplama mahallerine bırakılmalı.


 • Öte yandan İstanbul Veteriner Hekimler Odası Başkanı Tahsin Yeşildere, Kurban Bayramı'nda denetim yapılmadığı takdirde şarbon, tüberküloz, 'burucellosis' ve 'leptospirozis' gibi insanlara da bulaşan ve sığır vebası, çiçek ve şap gibi, hayvandan hayvana bulaşan hastalıkların baş gösterebileceğini söyledi.

  2 milyon hayvan kesiliyor
  Kontrolsüz ve kaçak kurban satışı önlenmediği takdirde bu hastalıkların bulaşma riskinin artacağına dikkat çeken Yeşildere, "Kesilen hayvanların karkas muayenesi yapılmıyor. Bunlar devlet eliyle kaçak kesime giriyor. Kayıt dışı ekonomi kontrol altına alınmalı" dedi.

  Yeşildere, her yıl kurban bayramlarında yüzde 80'i koyun, 2 milyon hayvanın kesildiğini kaydederek, şu bilgileri verdi: "Bu süreçte 700-900 trilyon liralık hareketlilik oluşuyor. Genç dişiler ve gebe hayvanların kesilmesi ise hayvancılığı zor duruma sokuyor. Ayrıca kesim hataları, derilerin kesim, yüzüm ve korunması sırasında yüzde 20'lik ekonomik kayıp meydana çıkıyor. Bu da 100-130 trilyon liraya denk geliyor."

  Boğa timi 24 saat görev başında
  İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin, kaçan kurbanların yakalanması için uygulamaya soktuğu, 'Alo Boğa Kaçtı Hattı' bu yıl da hizmet verecek. İkişer kişiden oluşan 'boğa yakalama timi' kentin her iki yakasında altı ekip halinde görev yapacak. Sakinleştirici enjektörlü havalı tabancalarla donatılan boğa timi, ihbarlar doğrultusunda, kaçan kurbanlıkları uyuşturarak yakalayacak.

  Bayram süresince 24 saat boyunca görev başında olacak 'boğa timi'ne şu numaralardan ulaşılabilecek:
  Avrupa yakası: 0212 625 61 67
  Anadolu yakası: 0216 342 40 41

  THK'ya deri bağışı hızla azaldı
  Kurban derisi toplama konusunda tek yetkili olan Türk Hava Kurumu (THK), dertli. THK'nın 2000 yılında 1 milyon 980 bin, 2001'de 1.5 milyon, 2002'de 1.3 milyon, 2003'te ise 982 bin deri topladı. THK Bilişim ve Tanıtım Müdürü Bahattin Adıgüzel, kurban derisindeki azalmanın kesilen kurban sayısındaki azalmadan kaynaklanabileceğini belirterek, şunları söyledi:
  "1982'de toplanan deri sayısı, 2.5 milyondu. Bugünün rakamlarına bakıldığında yüzde 70'lik bir azalma var. Ancak bu yıl artış bekliyoruz." Deriden elde edilen gelirin yüzde 50'si Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı'na, yüzde 40'ı THK'ya, yüzde 4'ü Kızılay'a, yüzde 3'ü Diyanet'e, yüzde 3'ü de SHÇEK'e ayrılıyor.
  (Radikal)
  Yayın tarihi: 29.01.2004
  577
  dahafazlası
  YORUMLAR
  Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.