Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Kurbana şefkat...

Kurbana şefkat...

Başbakan Yardımcısı Şener ve Diyanet İşleri Başkanı Bardakoğlu, Kurban Bayramı'nda çevreye saygı, hayvanlara ise 'merhamet' gösterilmesini istedi.

Kurbanların rastgele yerlerde ve çocukların önünde kesilmesinin hoş olmadığını vurgulayan Abdüllatif Şener, "Kurban Bayramı'nda zaman zaman ekranlara yansıyan kesim görüntülerinin bu kez yaşanmamasını dileriz" dedi. Şener, belediyeleri de uyararak "Ama bu aynı zamanda bir kültür işi. Bu kültürel değişimi ülkemizin yakalaması lazım, nezih olmayan görüntülerin sergilenmemesi lazım" diye konuştu.

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Bardakoğlu ise bayram mesajında şunları söyledi: "Bir ibadetin yerine getirilmesi kadar o ibadeti ifa ederken gözetilmesi gereken ilkeler ve amaçlar da önemlidir. Yaratılana şefkat ve merhamet, temizlik, insana saygı Müslüman'ın temel hassasiyetleridir. Bu sebeple, kurban kesimi esnasında sergilenen bilinçsiz ve sağlıksız davranışlara karşı kamuoyunda gösterilen tepkileri olumlu birer eleştiri olarak değerlendiriyor, kurban ibadetini yerine getirenlerin temizlik, insana saygı, çevre bilinci ve bütün canlılara şefkat ve merhamet yönüyle daha da duyarlı olmaları gerektiğini bir kez daha hatırlatmak istiyorum. İslam'ın öngördüğü de budur."
Yayın tarihi: 20.01.2005
466
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.