Magazin

Kur'an'da en çok merak edilenler

Kur'an'da en çok merak edilenler

Diyanet meali, Elmalılı Hamdi ve Yaşar Nuri Öztürk'ün çevirisi Kur'an-ı Kerimlerin bulunduğu internet sitesinde en çok oruç kelimesi arandı. Ayrıca cinsellikle ilgili olarak zina, cinsellik, seks ve mastürbasyon da en çok arananlar arasında.

Bilgisayar teknolojisinin yardımıyla Kur'an-ı Kerim'de en çok hangi konu ve sözcüklerin merak edildiği ortaya çıktı.

Kur'an içinde, istenen sözcüklerle arama olanağı tanıyan internet teknolojisiyle, vatandaşlar en çok "oruç" sözcüğüyle arama yaparken, cinsellikle ilgili konuların nasıl yer aldığını öğrenmek amacıyla "sex, zina, cinsellik, seks ve mastürbasyon" sözcüklerinin sıkça kullanıldığı belirlendi.

Diyanet İşleri Bakanlığı meali, Elmalılı Hamdi ve Yaşar Nuri Öztürk'ün çevirisi Türkçe Kur'an-ı Kerimlerin de bulunduğu "www.kuran.gen.tr" adlı sitenin 2 yılda hazırladığı ve 25 Kasım 2001 tarihinde yayına başlattığı "www.kurandaara.com" adlı sitesinde yapılan aramalar, ilginç sonuçlar ortaya çıkardı.

Bir aydır hizmet veren ve çok sayıda kişinin ziyaret ettiği sitede en fazla aranan 30 sözcük içinde, ilk sırayı 19 bin 665 arama ile "oruç" aldı. Orucu, yine dini sözcüklerden 4 bin 97 arama ile "namaz", 3 bin 271 arama ile "Kur'an" izledi.

Oluşturulan 30 sözcüklük listenin sonlarında başörtüsü (344), kurban (329) ve ölüm (328) yer aldı.

Cinsellik de merak konusu

Kuran'da arama yapanların merak ettikleri bir diğer konuyu ise cinsellik oluşturdu. Siteye girenlerden 7 bin 964'ü ağırlıklı olarak "sex, seks, masturbasyon, mastürbasyon" sözcükleri ile cinsel konularda bilgi sahibi olmaya çalıştılar.
Yayın tarihi: 29.12.2001
701
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.