Magazin

Kur böyle yapılır!

Kur böyle yapılır!

Japon uzmanların 'En iyi kur cümlesi' diye açıkladığı sözcükleri beğenmeyen Britanyalılar, Shakespeare'i önerdi.

Japonya'da nüfusu artırmak isteyen yetkililer, bilim adamlarına, en etkili kur cümlesinin ne olabileceği konusunda bir araştırma yaptırdı.

Hadi birlikte gülelim
Uzmanlar yaptıkları araştırma sonucunda 'en iyi kur cümlesi'nin 'Gelecek yıl bu zamanda, hadi birlikte gülelim' olduğunu açıkladı. Japon uzmanların bu açıklaması, Britanya basınında beğenilmedi.

Japon nüfusu sorun
Britanya'nın The Times gazetesi, Japonya'nın nüfusu artırma konusundaki çabalarını ve bilim adamlarının açıklamalarını okuyucularına aktardıktan sonra yayımladığı başyazıda, genç kadınların Spekespeare' nin eserinde Romeo'nun Juliet için söylediklerinin daha etkili olacağını vurguladı.

The Times, Japon uzmanların 'en iyi' olduğunu iddia ettiği bu sözlerin kadınlara hiçbir etkisinin olamayacağını vurgularken, Japonlara şu öneride bulundu:

Shakespeare'den vazgeçme
"Juliet, Romeo için, 'Bana Romeo'mu ver ve ölmesi gerektiğinde/ Onu al ve yıldızlardan bir parça kes/ O cennetin yüzü olacak/ Bütün dünya geceyle birlikte âşık olacak/ Ve o çok süslü güneşe tapmayacak' diyerek aşkını dile getirmiştir. Bu sözler oldukça romantik ve etkileyicidir. Japon âşıklar, günümüz uzmanları yerine Shakespeare'i tercih etmeli."
(Radikal)
Yayın tarihi: 02.11.2004
362
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.