Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Kültür Bakanlığı İngiltere'deki çinileri aldı

Kültür Bakanlığı İngiltere'deki çinileri aldı

İngiltere'de Christie's müzayede kuruluşu tarafından satış ilanı verilen 3 parça İznik çinisi Kültür Bakanlığı tarafından satın alındı.

İstanbul Yeni Cami Hünkar Mahfili'nden çalınan tarihi İznik çinileri olduklarından kuşkulanılan ve bugün müzayedeye çıkarılacakları ilan edilen eserlerin Yeni Cami'den çalınan çiniler olmadıkları anlaşıldı. Yapılan inceleme sonucu 16. yüzyıla ait oldukları tespit edilen çiniler, Kültür Bakanlığı'nın isteği ve Türkiye'nin Londra Büyükelçiliği'nin girişimleriyle açık artırmaya sunulmadan satın alındı.

Christie's müzayede kuruluşu yetkilileri, çinilerin 20 yıldır özel bir koleksiyoncuya ait olduğunu, eserlerin Türkiye tarafından satın alınması ve ait oldukları topraklara dönmesinden büyük memnuniyet duyduklarını kaydetti. Eserlerin, katalog fiyatı olan 1843 sterlinden satıldıkları belirtildi.

Londra Büyükelçiliği Kültür işlerinden sorumlu 2. katibi Celal Doğan, Christie's ile büyük işbirliği içinde çalışıldığını ve bu eserlerin Türkiye'ye kazandırıldığını söyledi.
(AA)
358
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.