Magazin

Kulak çınlaması hastalık sinyali

Kulak çınlaması hastalık sinyali

Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Dr. Vildan Somunoğlu, kulak çınlamasının çeşitli hastalıkların ortak belirtisi olduğunu söyledi.

Denizli Devlet Hastanesi Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Dr. Vildan Somunoğlu, çevrede herhangi bir ses uyaranı olmadığı halde zil sesi, su sesi, uğultu ve benzeri sesler duyulmasına, halk arasında "kulak çınlaması" denildiğini söyledi. Kulak çınlamasının çeşitli hastalıkların ortak belirtisi olduğunu ifade eden Somunoğlu, şöyle konuştu:

Tümörden damar tıkanıklığına
"Kulakta duyulan sesler, dış kulak yolunda kirlenme, orta kulak iltihabı, oto skleroz, tümörler, virütik iltihaplar, yüksek sese bağlı işitme kayıpları, damar tıkanıklığı gibi nedenlerden kaynaklanabilir. Bu nedenler görülmeden de kulak çınlaması olabilir. Kulak çınlaması, kişinin psikiyatrik yapısıyla yakından ilgidir. Genellikle sessiz ortamda, geceleri, yatakta, yorgunken, adet ve gebelik hallerinde artma gösterir."

Teşhis dönemi
Kulak çınlaması olan kişiye "kulak, odyometrik ve radyolojik muayene" olmak üzere 3 yolla bakılması gerektiğini belirten Somunoğlu, sözlerine şöyle devam etti: "Kulak muayenesinde, organik bozukluk olup olmadığına bakılır. Odyometrik muayene, işitme kaybını ve yerini belirler. Radyolojik muayene de bir tümör olasılığı araştırılır."

Tedavisi zor
Hastaların çoğu uğultunun, beyindeki önemli bir hastalığın belirtisi olduğu kanısına kapıldığını belirten Somunoğlu, "Tedaviye gelenlere, uğultunun tehlikeli bir hastalığa bağlı bulunmadığı, fakat tedavisinin çok güç olduğunu anlatmak gerekir" dedi.
Yayın tarihi: 16.02.2005
514
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.