Magazin

Kuğular stres kurbanı

Kuğular stres kurbanı

Trabzon Milli Parklar Av Yaban Hayatı Koruma Şefi Nihat Ay, kuğuların olumsuz çevre koşullarında strese girdiklerini söyledi.

Ay, havaların soğumasıyla kuzeydeki bölgelerden güneye göç eden ve uzun bir yolculuğun ardından Karadeniz kıyılarına ulaşan kuğuların, kendilerini tahrip olmuş çevre koşulları ve insanların içinde bulunca, strese girdiklerini söyledi.

Nihat Ay yaptığı açıklamada, kuğuların aralık ayından itibaren kuzey kesimlerden daha ılıman olan güney bölgelere göç etmeye başladığını belirtti.

"DUYGUSAL VE NARİN HAYVANLAR"
Rusya Federasyonu`nun kuzeyinden gelen kuğuların Karadeniz`i aşarak Samsun-Hopa arasındaki sahil şeridine ulaştıklarını dile getiren Ay, şunları söyledi: "Kuğular oldukça duygusal ve narin hayvanlardır. Sürüler halinde yaşar ve göç ederler. Bir kuğu doğal ortamında 20 yıla kadar yaşayabilir. Rusya Federasyonu`nun kuzeyinden güneye göç ederken Karadeniz kıyılarında konaklayan kuğular maalesef aradıkları doğal ortamı bulamıyor. Uzun bir yoldan aç ve yorgun olarak gelen kuğular, zaman zaman grubunu veya eşini kaybedebiliyor. Eşlerine ve grubuna çokbağlı olan bu hayvanlar konakladıkları yerlerde insanlar tarafından rahatsız edilince strese giriyor."

Strese giren kuğuların uçamadığını da kaydeden Nihat Ay, şöyle devam etti: "Yaşadıkları doğal ortamlardan dolayı insanlardan fazla kaçmayan kuğular, kolayca yakalanabiliyor ya da avlanabiliyor. Aralık ayı içinde yalnızca Trabzon`da avcılar tarafından yaralanan ya da strese girdiği için uçamayan 15 kuğu kurumumuza getirildi. Bu kuğulardan bir kısmı yorgunluk ve çevreye uyum sağlayamamaktan, bir kısmı da grubunu kaybettiği için strese girmişti. Tedavi altına aldığımız 15 kuğudan 2`si öldü."

Mitolojide kutsal sayılan, beyazlığın ve temizliğin simgesi olarakkabul edilen kuğuların neslinin tükenmek üzere olduğuna işaret eden Ay, 2002-2003 Av Dönemi Merkez Av Komisyonu Kararı`na göre kuğunun avlanması kesinlikle yasak olan türler arasında yer aldığını söyledi. Ay, kuğu avlayanlar hakkında 1.5 milyar liralık tazminat davası açıldığını kaydetti.

TEK EŞLİLİĞİ TERCİH EDİYORLAR
Yılda 3 ile 7 arasında yumurta yapan ve 35 ile 43 gün arasında değişen kuluçka dönemi bulunan kuğular, doğal ortamlarında 20 yıla kadar yaşayabiliyor. Yaşamları boyunca genellikle tek eşliliği tercih eden kuğular, sürüler halinde bataklık veya göl kıyılarında yuvalanıyor. Avrupa ve Asya`da birçok bölgede ürüyebilen kuğular, bulundukları bölgede havaların soğumasıyla uzun sürüler ya da "V" biçiminde, daha sıcak bölgelere göç ediyor.
Yayın tarihi: 19.12.2002
411
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.