Magazin

Küçük olsun, bizim olsun

Küçük olsun, bizim olsun

'Sosyete ve paparazzi'yle karşılaşmadan tatil düşleyenlere satılık adalar! Adriyatik'teki 'mücevher'lerden 30'u satışa çıktı, beşi hemen müşteri buldu. Fiyat ise 2.6 trilyon lira.

Hırvatistan'ın adaları birer birer satılıyor. Yalnızlıktan hoşlananlara hitap eden adalar, zeytin ve palmiye ağaçlarıyla süslü. Ancak Adriyatik'teki bu adalara talip olanların adaların hâlâ hükümet kontrolünde olan sahil şeridine sahip olmak için fazladan ödeme yapması gerekiyor. Adalara talebin yoğun olduğu, son altı ay içinde fiyatların yüzde 20 arttığı belirtildi. 35 bin metrekarelik bir adanın fiyatı,1.5 milyon euro (2.6 trilyon lira) civarında.

Hırvatistan hükümeti bu adalara 'aile mücevherleri' diyor. Mücevherlerin sahipleri ise masmavi gökyüzü ve dokunulmamış doğayı, yüklü miktarda nakitle değiş tokuş etmek isteyen zengin Hırvat aileleri. Birer kişisel cennet olan adalara en yoğun talep, işadamları ve ünlülerden geliyor. Şu anda 30 adanın satışa çıkarıldığı, beşinin satıldığı belirtiliyor.

Ancak adaların yeni sahipleri yeni mülklerinde istedikleri gibi at koşturamayacak. Üzerinde ev bulunmayan adalara inşaat yapmak yasak. İsteyen istediği gibi bir villayı adanın üzerine konduramıyor. Sadece var olan evlerin restorasyonuna izin veriliyor. Ancak başkalarının plaj havlularını görmeyecekleri bir sahil bile, her şeye rağmen zenginlerin aklını çelmeye yetiyor.
(Radikal)
Yayın tarihi: 19.07.2004
360
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.