Magazin

Küçük kızlar küt saç istiyor

Küçük kızlar küt saç istiyor

Daha düne kadar kız çocukları annelerinin erkek çocukları da babalarının kuaförüne giderdi. Şimdi Toys'R'us ve Joker gibi oyuncak mağazalarının içinde açılan çocuk kuaförleri miniklerin akınına uğruyor.

Erkek çocukları saçlarını Tarkan, İlhan Mansız ve Michael Owen gibi kestirmek isterken kızlar kendilerine hálá Hülya Avşar'ı model alıyor. Kızlarda moda küt saç. Oğlanlar ise en çok saçlarının jölelenip kirpi gibi yapılmasını istiyor.

Çocukluk yıllarınıza geri dönün. Annenizle ya da babanızla birlikte gittiğiniz ilk kuaförü anımsayın. Kocaman koltuğa oturtulduğunuzda, berber elinde makasla tepenize dikildiğinde korkmuştunuz değil mi? Günümüz çocukları aynı korkuyu yaşamıyor. Toys'R'us ve Joker gibi dev oyuncak mağazaları çocuk berberleri açtı.

DİREKSİYONLU BERBER SANDALYESİ
Oyuncaklarla dekore edilen mekanlarda, çocuklar direksiyonlu bir sandalyeye oturtuluyor. Direksiyonun hemen altındaki ses düğmeleri dikkatlerini dağıtıyor. Kendi gibi çocuk olan diğer müşterileri görünce rahatlıyorlar.

Maslak Toys'R'us'ın içinde hizmet veren ilk çocuk kuaförü Kids Berber üç yıl önce açılmış. Sonraki yıllarda Carousel, Anadoluhisarı, Ankara İskitler ve Bilkent'te de açılan Kids Berber'lerde ağırlıklı olarak erkek çocuklarının saçları kesiliyor.

Carousel'deki Kids Berber'in kuaförü Gökhan Metekol yirmi yaşında. İlkokulu bitirdikten sonra bir erkek kuaförünün yanında çırak olarak işe başlamış, çocukları sevdiği için çocuk kuaförü olmuş. Ağlayan çocukları oyunlar oynatarak, taklitler yaparak oyalıyor.

Gökhan Metekol erkek çocuklarının saçlarını İlhan Mansız, Emre Altuğ ve Kenan Doğulu gibi kestirmek istediklerini söylüyor. Kızların tercihi küt modellerden yana. Kısa kestirmek isteyenler illa ''Hülya Avşar gibi olsun'' diyormuş. Kids Berber'de saç kestirmenin fiyatı 7 milyon lira.

SAKAL TIRAŞI İSTEYEN ÇOCUKLAR
Beş aydır Metrocity Alışveriş Merkezi'nde hizmet veren Joker'in çocuk kuaförünün ismi Kidcut. Kuaföre gitmekten korkan çocuklar randevu alarak geliyorlar buraya. Eğlenerek saçlarını kestiriyorlar. Beş yıldır çocuk kuaförlüğü yapan Hakan Karakuş (25) onların dilinden çok iyi anlıyor. Saçlarını ıslatırken ''Bak şimdi saçlarına yağmur yağacak'', kuruturken ''Rüzgar çıktı bak, saçların kuruyacak'' gibi sözler etmesini biliyor...

Ondan aldığımız bilgiye göre kızlar saçlarını katlı ve küt kestirirken erkekler futbolculara özeniyormuş. Michael Owen ve İlhan Mansız'mış gözde modelleri. Saçlarını uzatmak isteyen bir erkek çocuğu bir gün Hakan Karakuş'un elinden makası alıp yere atmış. ''Erkek çocukları jöleye çok meraklı. Tıraş bittikten sonra önlerine jöle sürüp, kirpi gibi havaya kaldırmamı istiyorlar.'' Hakan Karakuş bazı erkek çocuklarının da sakal tıraşı olmak istediklerini söylüyor. Kidcut'da erkek çocukları için 8, kız çocukları için 10 milyon lira ücret ödeniyor.

Mahalle berberi çocuklar için dükkanını ikiye böldü
Cemal Bıyıkoğlu (58) çocukluğunda başladığı berberlik mesleğini 50 yıldır sürdürüyor. Emirgan Boyacıköy yokuşunun üzerindeki dükkanı tipik bir mahalle kuaförü. Semtin tüm erkeklerini tıraş eden Cemal Bey 10 yıl önce dükkanını ikiye bölmüş: ''Kız-erkek mahallenin bütün çocuklarının saçlarını ben kesiyordum. Berber dükkanları sigara dumanının yoğun olduğu yerlerdir. Çocukların ciğerleri zarar görmesin diye dükkanımı ikiye böldüm. 10 yıldır erkek kuaförü ile çocuk kuaförü ayrı.'' Çocuk kuaförünün duvarlarına çizgi film kahramanlarının resimlerini asan, dükkanını oyuncaklarla donatan Cemal Bey Emirgan'da çocuk sevgisiyle tanınıyor. Bir çocuk ilk kez tıraş olmaya geliyorsa onunla 15 dakika konuşmadan işe başlamıyor. Çocuk müşterilerine şeker ve sakız ikram ediyor. Sonra tarağı tren, makası vagon yapıp, ağzından çuf çuf sesleri çıkararak saç kesmeye başlıyor. Bıyıkoğlu çocuk kuaföründe ücretler saç uzunluğuna göre 3-5 milyon lira arasında değişiyor.
(Hürriyet)
Yayın tarihi: 01.11.2003
906
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.