Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Küçük Katie'ye güneşsiz dünya

Küçük Katie'ye güneşsiz dünya

Güneşe çıkınca derisindeki hücreleri değişime uğrayan 12 yaşındaki Amerikalı Katie Mahar için ailesi mucize yarattı.

Katie ve onun gibiler için güneş ışığının girmediği kapalı havuzu bile bulunan bir kamp açtılar.

Gün ışığına çıkmıyor
Genetik bir hastalık nedeniyle güneşe çıkması yasak olan 12 yaşındaki Katie Mahar kanser gibi pek çok hastalıktan korunmak için karanlıkta yaşıyor.

ABD'nin New York eyaletinde adında bir kız çocuğu, nadir görülen genetik bir bozukluk nedeniyle karanlığa mahkum bir hayat sürdürüyor. Güneşe çıktığında deri üzerindeki hücrelerin değişime uğraması olarak tezahür eden 'XP-xeroderma pigmentosum' adlı hastalık nedeniyle güneşsiz bir dünyada yaşıyan 12 yaşındaki Katie'nin güneş ışınlarına maruz kalan deri hücreleri, vücutta deformasyonu giderecek mekanizmanın bulunmaması nedeniyle zedelenen DNA'yı onaramıyor.

Ailesi yılmıyor
Küçük kız, vücut renginde koyulaşmalar meydana gelmemesi ve cilt kanseri riskinin artmaması için de güneşe çıkamıyor. Doktorlar Katie'nin güneşten iyi bir şekilde korunması halinde normal bir insan kadar yaşayabileceğini, aksi taktirde en fazla 20 yaşına kadar yaşayabileceği belirtiyor. Katie'nin ailesi onu yaşatabilmek için büyük bir mücadele veriyor. Kızları için küçük bir dünya yaratan babası Dan ve annesi Caren Mahar hastalığın tedavisinin bulunması için de yardım kampanyası yürütüyor.

Aile, aralarında 18 yaşındaki Alixe Johnson isimli bir gencin de bulunduğu Katie ile benzer hastalığa yakalanan çocuklar için güneş ışınlarının giremediği kapalı havuzu olan bir kamp işletiyor. Bazı anlar hiçbir şey yapamaz hale geldiğini söyleyen Katie'nin babası Dan Mahar, verdiği mücadele için, "Ya hep ya hiç" diyor.

Geçtiğimiz yıllarda Van çevresinde 16 kişide görülen hastalık, güneş ışığına aşırı tepki şeklinde ortaya çıkıyor. Güneşten korunulmaması halinde cilt su topluyor. Cilt kanseri riski artıyor. Dünya üzerinde yaklaşık 1.000 vaka olduğu belirtiliyor. Hastalığın tedavisi ise mümkün değil.
Yayın tarihi: 09.03.2005
510
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.