Magazin

Kübalı yazar İnfante yaşama veda etti

Kübalı yazar İnfante yaşama veda etti

Kübalı yazar Guillermo Cabrera İnfante, İngiltere'nin başkenti Londra'da 76 yaşında hayatını kaybetti.

Yazarın yayınevi Gallimard, 1929 doğumlu İnfante'nin düştüğü için hastaneye kaldırıldığını ancak enfeksiyon nedeniyle hayata veda ettiğini duyurdu.

İki ihtirası vardı
İnfante, liseyi bitirdikten sonra eğitimine devam etmeyerek yazmaya başlamış ve bunun yanında çeşitli meslekler icra etmişti. Daha sonra gazetecilik okuyan İnfante, gazetecilik ve sinemayı "hayatının en önemli iki ihtirası" olarak tanımlamıştı.

Takma isimle "Carteles" adlı sinema dergisinde yazan ve bu derginin daha sonra yazı işleri müdürlüğüne getirilen İnfante, Küba Sinematekinin de kurucusu ve 1951-1956 arası başkanıydı.

1965'ten beri sürgünde
1960'ta, "Savaştaki Gibi Barışta" adlı kitabıyla tanınan İnfante, daha sonra sınıf ayrımcılığına karşı mücadelenin en önemli figürlerinden biri haline geldi. "Kapanda Üç Kaplan" adlı kitabıyla dünya çapında tanınmaya başlayan yazar, 1965'ten bu yana Avrupa'da sürgünde yaşıyordu.

Son yıllarını Londra'da geçiren İnfante, 1997 yılında Cervantes ödülüne layık bulunmuştu. İnfante'nin Türkiye'de en son 2003 yılında "Şehirler Kitabı" yayınlanmıştı.
Yayın tarihi: 22.02.2005
264
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.