Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Krizsiz tatil nasıl yapılır?

Krizsiz tatil nasıl yapılır?

'Tatile gidilen yerdeki ısı, nem ve basınç ile polenler astım krizine neden olabilir. Çok yüksek irtifalara çıkılmamalı. Akarlara alerjisi olanlar otelden sentetik yastık istemeli'.

Astım, tatilinizi zehir etmesin... İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Rasim Küçükusta, astım hastalarının rahat bir yaz tatili geçirebilmeleri için hava kirliliği olmayan yerleri tercih etmeleri ve çok yüksek irtifalara çıkmaktan da kaçınmaları gerektiğini söyledi.

Prof. Dr. Küçükusta, yaz döneminde birçok astımlının rutin kontrollerini ihmal ettiğini kaydederek, "Astımlıların tatillerini geçirmek için gittikleri yerler, astım krizlerinin ortaya çıkmasında etkili olabilir. Havanın ısısı, nemi ve basıncının değişmesi ile polenler astım krizlerine yol açabilir" dedi. Prof. Dr. Küçükusta, tatilcilere şu önerilerde bulundu:

Uçak yolculuğuna dikkat
"Tatile çıkmadan önce şikâyet olmasa bile doktora mutlaka muayene olunmalı. Uzun uçak yolculuğu yapacak hastaların daha titiz olmaları gerekir. Seyahatten önce kabin amirine astımlı olunduğu ve oksijene ihtiyaç duyulabileceği söylenmeli, ilaçları da yanlarında olmalı. Tatilin geçirileceği yerde doktor ya da hastaneye nasıl ulaşılabileceği önceden öğrenilmeli.

Tatil için hava kirliliği olmayan yerler tercih edilmeli. Çok yüksek irtifalara çıkmaktan kaçınılmalı. Aşıları özel koruyucular içinde taşınmalı. Kalınacak otel odası, güneş gören, rutubetsiz ve daha önce sigara içenlerin kalmadığı, iyi temizlenmiş oda olmalı. Akarlara alerjisi olanlar, resepsiyondan sentetik yatak, yorgan ve yastık istemelidir. Alerjisi çok olanlar, yastıklarını yanlarında taşımalı. Besin alerjisi olanlar da, yiyip içtiklerine dikkat etmeliler. Ayrıca aşırı efor sarf etmekten kaçınılmalı. Tatile kendi araçlarıyla gideceklerse egzoz ve yakıt sistemlerinden herhangi bir kaçak olmamasına dikkat etmeli. Klima ya da kalorifer, camlar açılarak 10 dakika çalıştırıldıktan sonra otomobile binilmeli. Otomobilde kumaş yerine deri koltuklar tercih edilmeli."
(Radikal)
354
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.