Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Kriminal polisten kaçış yok

Kriminal polisten kaçış yok

Teknolojinin son imkanlarıyla çalışan kriminal polis, çözülemez denilen bir çok olayı aydınlatırken, suçlulara gözdağı verdi.

İstanbul`da, teknolojinin son imkanlarını kullanan kriminal polisler, meslektaşlarınca bile "çözülemez" zannedilen birçok olayı aydınlattı.

Kriminal polisin son yıllarda çözüme kavuşturduğu suçlardan bazıları şöyle:

Akıl almaz bir olay

İstanbul`da bu yılın başlarında, kamuoyunda "motokrosçu cinayetleri" olarak bilinen olaylarda, 2 kişi arka arkaya ortadan kayboldu.

Bu kişilerin kaybolmasını araştıran polis, her ikisinin de son olarak, ortak bir tanıdıklarına ait aynı işyerinde görüldüğünü belirledi. İşyerinde yapılan araştırmada ise önce kayıp kişilere ait hiçbir ize rastlanmadı.

İşyerinin duvarlarının "sanki altında birşey saklamak ister gibi" yakın zamanda siyaha boyandığını, mobilyaların da boyanıp cilalandığını belirleyen kriminal dedektifler, burada yeni ve detaylı bir inceleme yapmaya karar verdi.

Kimyasal boya çözücüler ile özel ışık kaynaklarının kullanıldığı bu incelemede, işyerinin duvarlarında ve bazı mobilyalarda, üzeri boyanarak gizlenmek istenmiş farklı iki kişiye ait kan izlerine rastlandı.

Olaya ilişkin gözlem altına alınan işyeri sahibi ise, konu hakkında herhangi bir bilgisi olmadığında ısrar etti.

Dedektifler, bu 2 kişinin kaybolduğu tarihlerde zanlının bir otomobil kiraladığını belirlediler. Otomobil kiralama şirketi ile irtibata geçen kriminal dedektifler, zanlının kiraladığı aracı incelemeye aldılar.

Otomobilin bagaj bölümünde kan kalıntıları bulan polis için artık sadece bu kanların öldürülen kişilere ait olup olmadığının belirlenmesi kalmıştı.

Bu gelişmelerin ardından suçunu itiraf eden zanlı, cesetleri gömdüğü şehir dışındaki yeri gösterince, cesetlerden alınan doku örnekleri ile kan hücrelerinin DNA`ları, Biyolojik İncelemeler Şube Müdürlüğü`nde karşılaştırıldı.

İşyeri ve otomobilde bulunan kanların öldürülen kişilere ait olduğu da tespit edilince olay aydınlatılmış oldu.

"Bunu da yapmayacaktın" yazdı, yakalandı

Kartal`da 1994 yılında bir evde öldürülen kişinin yanında, "bunu bana yapmayacaktın" ibareli not bulundu.

Polis, kısa süre sonra şüphelendiği bir kişiyi gözlem altına aldı. Fakat suçlamayı reddeden zanlının, olayın faili olduğuna ilişkin hiçbir delil de bulunamamıştı.

Polisin aklına olay yerindeki not geldive bu ipucu ile zanlının el yazısı örneğini Kriminal Polis LaboratuvarMüdürlüğü`ne gönderdi.

Burada Belge İncelemeleri ube Müdürlüğü`nce yapılan tetkikte, katilin bıraktığı not ile zanlının el yazısı örneğinin "aynı kişiye ait olduğu" belirlendi.

Bileklikteki tuğla tozu

Bu yıl ortalarında Pendik`te bir hırsızlık olayını soruşturan polis, bir işyerine duvar tuğlalarını kırarak girdiğinden şüphelenilenbir kişiyi gözlem altına aldı.

Fakat polisin işyerinde yaptığı incelemede, zanlıyı suçlamaya yetecek herhangi bir iz ya da ipucu bulunamadı.

Bu arada zanlının kolundaki deri bilekliğe dikkat eden polis, bilekliği "her ihtimale karşı incelensin" düşüncesiyle laboratuvara gönderdi.

Kimyasal İncelemeler ube Müdürlüğü, bileklik üzerindeki dikiş ve kıvrım yerlerinde tuğla tozu artıkları buldu.

Bu tozların, işyerinin kırılan yan duvarından alınan örneklerle karşılaştırılması sonucu aynı yapıda oldukları belirlendi.

Hırsızı, kırdığı duvardaki tuğla tozlarının bilekliğinde kalan kırıntıları ele vermişti.

Uyanık polis de kurtulamadı

Ümraniye`de yaklaşık 2 yıl önce bir trafik polisi, tartıştığı otomobil sürücüsünü beylik tabancası ile vurdu.

Olay yerine giden polislerce yapılan incelemede, boş mermi kovanına rastlanmadı. Fakat yaralı olarak hastaneye kaldırılan araç sürücüsünün vücudundaki mermi çekirdeği çıkarılarak, kriminal polise teslim edildi.

Dedektifler, "sürücüyü kendisinin vurmadığını" söyleyen trafik polisinden de incelemek üzere tabancasını istediler. Fakat teslim edilen tabanca ile mermi kovanının karşılaştırması dedektiflerin beklediği sonucu vermedi.

Karşılaştırma sonuçları, yaralının ve görgü tanıklarının ifadelerine zıt olarak, olayda trafik polisinin tabancasının kullanılmadığını gösteriyordu.

Trafik polisi suçlamadan kurtulmak üzereydi ki dedektifler bir detaya takıldı. Polisin silahındaki namlunun üzerinde bulunan seri numarası olması gerekenden daha parlaktı.

Namluyu incelen polisler, meslektaşlarının, olayın ardından, silahını teslim edinceye kadar geçen zaman içinde yeni bir namlu yaptırıp tabancaya monte ettiğini ortaya çıkardı.

İntihara kalkışınca suçu ortaya çıktı

Kağıthane`de yaklaşık 3 ay önce bir kişi, kendisini ruhsatsız silahıyla vurarak intihara teşebbüs etti.

Polis, daha önce bir olayda kullanılıp kullanılmadığının tespiti için silahı kriminal laboratuvara gönderdi.

Balistik ube Müdürlüğü`ndeki, bazıları 15 yıllık olan yaklaşık 7 bin 500 ayrı olaya ait 20 bin kovan ve 5 bin civarında mermi çekirdeği ile karşılaştırma yapıldı.

İncelemede, silahın daha önceden de 2 kişinin yaralanması olaylarında kullanıldığı belirlendi.

Tedavisi yapıldıktan sonra gözlem altına alınan zanlı da suçunu itiraf etti.

Sperm izi ele verdi

İstanbul`da bu yıl tanınmış bir işadamının bürosundan yapılan hırsızlığı araştıran polis, burada bir prezervatif buldu.

Prezervatiften alınan prezervatif numunelerinden elde edilen şüphelinin genotip bilgileri Biyolojik İncelemeler ube Müdürlüğü arşivine konuldu.

Bir süre sonra şüphe üzerine gözlem altına alınan bir kişinin kan örneği bu genotip bilgilerle karşılaştırıldığında uyuştuğu belirlendi.

Gözlem altına alınan zanlı suçunu itiraf ederek, işyerindeki moda dergilerine bakarken mastürbasyon yapmaya karar verdiğini anlattı.
466
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.