Magazin

Krematoryum kurmak için girişim

Krematoryum kurmak için girişim

Antalya'da faaliyet gösteren Fempa Defin Cenaze Hizmetleri, cenazeleri yakmak için kullanılan krematoryum kurmak için teşebbüse geçti.

Krematoryum kurma kararını 1- 3 Ekim'de Atina'da yapılan Avrupa Cenaze Hizmetleri Federasyonu'nun toplantısında aldığını belirten Murat Arslanoğlu, 'Toplantıda, Türkiye'de krematoryum bulunmayışı gündeme geldi. Avrupa Birliği'ne girmeye hazırlandığımız şu günlerde, bunu bir eksiklik olarak görüp hemen hazırlıklara başladık' dedi.

Almanya'nın Bavyera Eyaleti'ndeki bir krematoryumu incelediklerini ve aynısının Antalya'da kurulması için çalışma başlattıklarını belirten Arslanoğlu, şunları söyledi:

KOLAYLIK İÇİN
'Türkiye'de, özellikle de turistik bölgelerimizde yaşayan Alman, İngiliz ve İsrailli hizmet verdiğimiz birçok müşterimiz oldu. Bazı yabancılar, vasiyetlerinde yakılmak istediğini bildiriyor. Böyle talepler geldiği zaman hangi ülkenin vatandaşı ise o ülkedeki krematoryumlara başvuruyoruz. Buradan gönderilen cenaze yakılıyor ve külleri geri geliyor. İnanılmaz külfetli bir iş. Bu işlemin maliyeti de yükseliyor.'

Şirketin ortağı İnci Arslanoğlu ise 'AB'ye girerken, herkesin dini inançlarının gereğini yerine getirdiği bir ülkede bu gibi ihtiyaçlar kaçınılmaz' dedi.

JAPONLAR LİDER
Avrupa'nın hemen her ülkesinde krematoryum olduğuna dikkat çeken İnci Arslanoğlu, '1998 yılı istatistiklerine göre Japonya'da ölen her 100 kişiden 98.42'si yakılıyor. Bu oran Almanya'da yüzde 39.10, İngiltere'de yüzde 70.30 ve ABD'de yüzde 25.39 olarak istatistiklere geçmiş durumda' diye konuştu.

Cenaze Hizmetleri Federasyonu kurmak için de bir girişim başlattıklarını söyleyen İnci Arslanoğlu, Türkiye'de yürürlükteki mevzuatta, 'cenazeye kötü muamele yapılamaz' gerekçesi yer alıyor. Bu da, ölüyü yakmaya imkan vermiyor. Arslanoğlu, mevzuaat değişikliğiyle krematoryum kurulmasına izin çıkacağını umduğunu sözlerine ekledi.

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, din değiştirip Budist olan ve 'Padmapani Paramabindu' adını alan Haluk Aslaniskender, Ankara Belediyesi'ne başvurarak, 'İnandığım din gereğince öldüğüm zaman yakılmak istiyorum' talebini reddetmişti.

İSTANBUL'da VARDI
Murat Bardakçı (Gazeteci)
1930'larda Zincirlikuyu Mezarlığı'nın yapıldığı sıralarda oraya bir krematoryum yapıldı. Sonra gene aynı yıllarda bunun bizim adetlerimize, göreneklerimize uymayacağı söylenip kullanılmasından vazgeçildi. Bir süre başka bir amaç için kullanıldıktan sonra da yıkıldı.
(Hürriyet)
Yayın tarihi: 06.10.2004
696
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.