Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Kozmetiklerde büyük tehlike

Kozmetiklerde büyük tehlike

ABD'de yapılan kozmetiklerle ilgili bir araştırma, parfüm, oje, deodorant gibi güzellik ürünlerindeki bir kimyasalın sağlığımızı tehdit ettiğini ortaya çıkardı.

Hastalık Kontrol Merkezleri (Centers for Disease Control-CDC) tarafından gerçekleştirilen ve "Pek Güzel Değil" ismini taşıyan araştırma, çevreci gruplar tarafından Fransız haber ajansı AFP aracılığıyla dünyaya duyuruldu.

Araştırma için 72 ürün incelendi ve bunların yüzde 72'sinin "fitalat" adlı tehlikeli bir kimyasal içerdiği belirlendi. Sanayide plastik yumuşatıcısı olarak kullanılan bu maddenin, insanların üreme sistemlerine, hayvanların ise karaciğer, akciğer ve böbreklerine zarar verdiği anlaşıldı.

Araştırma sonuçları yorumlanırken, "Hastalık Kontrol Merkezleri (CDC) bu kimyasaldan 20 yılı aşkın bir süre haberdar. Gıda ambalajları, duş perdeleri, otomobil iç kısımları, boyalarda da bu sakıncalı kimyasal bulunuyor. Yılda 20 milyar dolarlık sanayi, federal yasadaki boşluklar nedeniyle, kişisel bakım ürünlerine bu kimyasalı istediği kadar katabiliyor. Üstelik bu araştırma, pazarındaki ürünlerin yüzde birini bile kapsamıyor" denildi.
(Hürriyet)
343
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.