Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Kozmetik ürünlerine dikkat!

Kozmetik ürünlerine dikkat!

Dermatolog İlgen Ertam, yanlış kullanılan kozmetik ürünlerinin, kortizon ve bazı psikiyatrik ilaçların, aşırı B vitamini tüketiminin ve stresin akne oluşumunu hızlandırdığını açıkladı.

Ege Üniversitesi Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığında görevli Dermatolog Dr. İlgen Ertam, Yabancı diller Bölümü Konferans Salonunda düzenlenen "Akne Tedavisi ve Nedenleri'' konulu toplantıda öğrencilere bilgi verdi. Cildi sık yıkama, sivilceleri patlatma, siyah noktaları sıkma ve kalitesiz, cilt yapısına uygun olmayan yağlı makyaj malzemelerini kullanmanın tedaviyi olumsuz etkilediğini belirten Ertam, aşırı yağlı yiyecekler ve dengesiz beslenmenin de akne oluşumunu hızlandırdığını söyledi.

Aknenin yağ bezlerinin yoğun olduğu bölgelerde, özellikle de yüzde sıkça görüldüğünü, siyah, beyaz noktalar, kırmızı ve içi irinli kabartılar şeklinde ortaya çıktığını belirten Dr. Ertam cilt temizliğinin önemine dikkat çekti. "Fazla yüzey yağını ve ölü hücreleri cildi tahriş etmeden temizlemek gerekir. Deriyi tahriş eden ürünlerle yıkama, sivilceleri patlatma, cilt yapısına uygun olmayan ürünleri kullanma tedaviyi olumsuz etkiler. Akne ister hafif, ister ciddi olsun, mutlaka hekimin vereceği bilgiler doğrultusunda kontrollü ve güvenli bir biçimde tedavi edilmeledir'' diye konuştu.
(DHA)
Yayın tarihi: 03.04.2003
547
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.