Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Kovboylar 8 dalda Oscar adayı

Kovboylar 8 dalda Oscar adayı

Bu yıl neredeyse bütün sinema ödüllerini toplayan Brokeback Mountain, en iyi film de dahil olmak üzere tam 8 dalda Oscar'a aday gösterildi.

İki kovboy arasında yaşanan eşcinsel aşkın öykünü anlatan filmin yönetmeni Ang Lee en iyi yönetmen, başrol oyuncularından Heath Ledger en iyi erkek oyuncu, Jake Gylenhall da en iyi yardımcı erkek oyuncu dallarında aday gösterildi.

Yazar Truman Capote'nin öyküsünü anlatan Capote'nin yanısıra Crash ile George Clooney'in yönetmenliğini üstlendiği Good Night and Good Luck, Steven Spielberg'ün Munich, müzisyen Johnny Cash'ın öyküsünü anlatan Walk the Line da en iyi film Oscar'ı için mücadele edecek.

Altın Küre'de ödülleri toplamıştı
'Brokeback Mountain' (Brokeback Dağı), 16 ocak akşamı dağıtılan '63'üncü Altın Küre Ödülleri'nde de En İyi Dram, En İyi Yönetmen, En İyi Senaryo ve En İyi Orjinal Şarkı ödüllerini almıştı.

Ödül için yarışan 311 filmden final için ilk beşe kalan diğer filmler:
  • 'Capote',
  • 'Crash'
  • 'Good Night and Good Luck'
  • 'Munich'

    Ünlü aktör George Clooney de 'Syrina' adlı filmdeki rolüyle 'en iyi yardımcı erkek oyuncu' ve 'Good Night and Good Luck' filmi ile de 'en iyi yönetmen' ödülüne aday gösterildi.

    Geçtiğimiz yıl Los Angeles'ta düzenlenen törenle dağıtılan ödüllerde 'Million Dollar Baby', dört dalda ödül alarak 2005 Oscar ödüllerinin galibi olmuştu.

    Oscar ödülleri ise 5 mart 2006'da Hollywood'da sahiplerini bulacak.

    Adayların kategorilere göre listesi:

    En iyi erkek oyuncu:
    Philip Seymour Hoffman (Capote)
    Terrence Howard (Hustle & Flow)
    Heath Ledger (Brokeback Mountain)
    Joaquin Phoenix (Walk the Line)
    David Strathairn (Good Night, and Good Luck)

    En iyi oyuncu:
    Judi Dench (Mrs. Henderson Presents)
    Felicity Huffman (Transamerica)
    Keira Knightley (Pride & Prejudice)
    Charlize Theron (North Country)
    Reese Witherspoon (Walk the Line)

    En iyi yardımcı erkek oyuncu:
    George Clooney (Syriana)
    Matt Dillon (Crash)
    Paul Giamatti (Cinderella Man)
    Jake Gyllenhaal (Brokeback Mountain)
    William Hurt (A History of Violence)

    En iyi yardımcı kadın oyuncu:
    Amy Adams (Junebug)
    Catherine Keener (Capote)
    Frances McDormand (North Country)
    Rachel Weisz (The Constant Gardener)
    Michelle Williams (Brokeback Mountain)

    En iyi yönetmen:
    Ang Lee (Brokeback Mountain)
    Bennett Miller (Capote)
    Paul Haggis (Crash)
    George Clooney (Good Night, and Good Luck)
    Steven Spielberg (Münih)

    En iyi yabancı film:
    Don't Tell (İtalya)
    Joyeux Noel (Fransa)
    Paradise Now (Filistin)
    Sophie Scholl- The Final Days (Almanya)
    Tsotsi (Güney Afrika)

    En iyi uyarlama senaryo:
    Larry McMurtry ve Diana Ossana (Brokeback Mountain)
    Dan Futterman (Capote)
    Jeffrey Caine (The Constant Gardener)
    Josh Olson (A History of Violence)
    Tony Kushner ve Eric Roth (Münih)

    En iyi orjinal senaryo:
    Paul Haggis ve Bobby Moresco (Crash)
    George Clooney ve Grant Heslov (Good Night, and Good Luck)
    Woody Allen (Match Point)
    Noah Baumbach (The Squid and the Whale)
    Stephen Gaghan (Syriana)

    En iyi uzun metrajlı animasyon:
    Howl's Moving Castle
    Tim Burton's Corpse Bride
    Wallace & Gromit in the Curse of the Were-Rabbit.

    En iyi sanat yönetmeni:
    Good Night, and Good Luck
    Harry Potter ve Ateş Kadehi
    King Kong
    Bir Geyşanın Anıları
    Aşk ve Gurur

    En iyi görüntü:
    Batman Begins
    Brokeback Mountain
    Good Night, and Good Luck
    Bir Geyşa'nın Anıları
    The New World

    En iyi ses:
    Narnia Günlükleri: Aslan, Cadı ve Dolap
    King Kong
    Bir Geyşanın Anıları
    Walk the Line
    Dünyalar Savaşı

    En iyi ses montajı:
    King Kong
    Bir Geyşanın Anıları
    Dünyalar Savaşı

    En iyi film müziği:
    Brokeback Mountain (Gustavo Santaolalla)
    The Constant Gardener (Alberto Iglesias)
    Bir Geyşanın Anıları (John Williams)
    Münih (John Williams)
    Aşk ve Gurur (Dario Marianelli)

    En iyi şarkı:
    In the Deep (Crash)
    It's Hard out Here for a Pimp (Hustle & Flow)
    Travelin' Thru (Transamerica)

    En iyi kostüm:
    Çarli'nin Çikolata Fabrikası
    Bir Geyşanın Anıları
    Mrs. Henderson Presents
    Aşk ve Gurur
    Walk the Line

    En iyi belgesel (uzun metrajlı):
    Darwin's Nightmare, Enron
    The Smartest Guys in the Room
    March of the Penguins
    Murderball
    Street Fight

    En iyi belgesel (kısa metrajlı):
    The Death of Kevin Carter: Casualty of the Bang Bang Club
    God Sleeps in Rwanda
    The Mushroom Club
    A Note of Triumph: The Golden Age of Norman Corwin

    En iyi montaj:
    Cinderella Man
    The Constant Gardener
    Crash
    Münih
    Walk the Line

    En iyi makyaj:
    Narnia Günlükleri: Aslan, Cadı ve Dolap
    Cinderella Man
    Yıldız Savaşları: III Bölüm, Sith'in İntikamı

    En iyi görsel efekt:
    Narnia Günlükleri: Aslan, Cadı ve Dolap
    King Kong
    Dünyalar Savaşı
  • 382
    dahafazlası
    YORUMLAR
    Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.