Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Kovaladıkça kaçan kanser hücresi misin?

Kovaladıkça kaçan kanser hücresi misin?

Bilimadamları, ateş böceğinin kanserle mücadelede etkin bir silah olabileceğini açıkladı. Ateş böceklerinin ışık yaymak için kullandığı lusiferin isimli madde, kanserli hücrelerin öldürülmesinde kullanılacak.

Cancer Research dergisinde yayımlanan makaleye göre, ateş böceklerinin ışık yaymak için kullandığı lusiferin isimli madde, kanserli hücrelerin öldürülmesinde kullanılacak. Londra´daki University College´de görevli bilimadamı Theodossis Theodossiou ve ekibi, lusiferin maddesi yardımıyla kanser hücrelerinin ışık yaymasını sağlayarak, onları öldürmeyi başardı.

Lusiferinli hücreler ışıldıyor
Lusiferin maddesinin kendi başına ışıldamadığını belirten Theodossiou, maddenin oksijenle reaksiyona girmesi gerektiğini söyledi. Bu reaksiyonun da lusiferaz enzimiyle hızlandırıldığını kaydeden Theodossiou, reaksiyon sonucunda açığa çıkan enerjiyle ışığın yayıldığını ifade etti. Kanserli hücrelere lusiferaz enzimini ürettiren bilimadamları, hücrelerin, dışarıdan lusiferin vererek, ışıldamasını sağladılar. Daha sonra hücrelere, ışıkla faaliyete geçen ve hücreleri öldüren maddeler aktarıldığında, kanser hücrelerinin öldüğü tespit edildi.

Mücadelede yeni olanaklar
Fotodinamik olarak adlandırılan benzer kanser tedavilerinin yapıldığını, ancak bu tedavi yöntemlerinde ışığın lazer ışınıyla dışarıdan verildiğini belirten bilimadamları, ateş böceği tekniğiyle hücrelerin kendi kendine ışık yaydığını ve böylece kanserle mücadelede yeni olanakların yaratılabileceğini kaydettiler.
(AA)
448
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.