Magazin

Kötümserlik, bunamaya davetiye

Kötümserlik, bunamaya davetiye

Kötümser, endişeli ve depresif kişilerin bunama riskinin daha yüksek olduğu ortaya çıktı.

Uzmanlar yaşlanmanın olumsuz etkilerine karşı olumlu düşünmeyi ve gülümsemeyi öneriyor.
ABD'de Mayo Clinic tarafından 3 bin 500 kişi üzerinde yapılan testler, standart bir kişilik testinde kötümserlik açısından en yüksek puanı alanların, 30-40 yıl sonra bunama riskinin yüzde 30 daha yüksek olduğunu ortaya koydu. Hem endişe hem de kötümserlik bakımından en yüksek puanları alanlarda ise riskin yüzde 40'a çıktığı belirtildi.

Araştırma kapsamında 1962 ve 1965 yılları arasında klinik çevresinde yaşayan 3 bin 500 kadın ve erkeğin tıbbi kayıtları incelendi. Deneklerin hepsine standart bir kişilik ve hayat beklentisi testi uygulanmıştı.

2004 yılına gelindiğinde de denekler ya da aile üyeleriyle görüşmeler yapıldı. Testlerde endişe ve kötümserlik alanında yüksek puan alanların, 2004 yılında alzheimer, kas hastalıkları ve bunama sorunları yaşama oranının daha yüksek olduğu anlaşıldı. Dr. Yonas Geda, "Puanlar ve hastalıklar doğru orantı izliyor. Ne kadar yüksek puan alınmışsa, riskin o derece arttığını gözledik" dedi.
(Radikal)
Yayın tarihi: 16.04.2005
396
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.