Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Kötü yöneticiler için el kitabı

Kötü yöneticiler için el kitabı

Yönetim ve Eğitim Danışmanları Murat Toktamışoğlu ile Mehmet Auf, kötü yöneticiler için rehber bir kitap yazdılar. Geçtiğimiz hafta MediaCat yayınlarından piyasaya çıkan "Kötü Yöneticinin El Kitabı" ile ilgili bir açıklama yapan Murat Toktamışoğlu, kötü yöneticilerin de kendilerini geliştirmeye ihtiyacı olduğunu belirtti.

"Kötü Yöneticinin El Kitabı ile 'kötü' günler geride kalıyor. Kitap 'kral çıplak' diyen çocuk gibi, 'yönetici kötü! yönetici kötü' diye haykırıyor. Biz kötü yöneticilere, daha da kötü olabilmek için neler yapmaları gerektiğini gösterirken, içimizdeki kötü yöneticiyle tanıştırmaya çalıştık okuyucuları!... Yöneticilere tutulan muzip ve bilgelik dolu bu kocaman aynanın bir yerinde kendinizi görecek ve çok güleceksiniz."

Kötü yöneticilerin özelliklerinin anlatıldığı kitapta, "Yöneticinin Görevi", "Yurdum İnsanına Uygun Yönetici", "Sevilen Bir Yönetici Olmak", "Planlama", "Uzlaşma", "Motivasyon", "Açık Kapı Politikası", "Yaratıcı Fikirler", "Karizma", "Stratejik Planlama" gibi bölümlerle aslında iyi bir yöneticide bulunması gereken özellikler esprili bir dille anlatılıyor.

ÖNEMLİ YÖNETİCİ GİBİ GÖRÜNMEK İÇİN
Kitapta "Önemli Yöneticilere Önemli Kurallar" bölümünde de işyerinde önemli bir insan olarak görünmek için çeşitli önerilerde bulunuyor. İşte önerilerden bazıları:
"-Her zaman son derece önemli gözükmeye çalışın. Sürekli önemli kişilerle görüşüyormuşsunuz havası yayın.
-Her zaman meşgul olmalısınız. Zor ulaşılır olmaya çaba gösterin ve bunu da başarın.
-Kimseyle tartışmaya girmeyin. Sizi sıkıştırmaya çalışan olursa ona ilgisiz bir soru sorun ve o ne olduğunu anlamadan koltuğunuza yaslanıp rahat bir ifadeyle sırıtın ve konuyu değiştirin.
-Ofisinizden çıktığınızda olabildiğince hızlı ve seri adımlarla yürüyün, böylece personelinizin ve üstlerinizin sorularından kurtulur iletişim kurmaktan da kaçmış olursunuz.
-İmaj her şeydir. İmajın bir damlası, gerçek olmanın litrelerine bedeldir.
-Sürekli takım oyunundan söz edin. Fatih Terim'den, Aydın Örs'ten örnekler verin.
-Her zaman herkesin önünde değişmekten, değişimden sözedin. Her iki kelimenizden biri değişim olsun, fakat siz asla değişmeyin.
-Katılımcı, paylaşımcı bir yönetim tarzı uygulayın, insanların fikirlerini sorun söyleyince de ağız bükün, dudak kıvırın, surat ekşitin, kimine gülün, kimine de duymamış gibi yapın.
-Kapıları açık bırakarak, açık kapı politikasını yaşama geçirin. Pencereleri de açın ki oda havalansın. Sonra çıkabilirsiniz.
-Dolaşarak yönetim modelini uygulayın. Odanıza bir adet yürüme bandı alın ve manzara eşliğinde yürüyerek yönetin.
-'İnsanlar en değerli varlığımızdır' deyin ve fazla mesai ile o varlıkları korumaya alın."
Yayın tarihi: 10.06.2002
384
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.