Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Kötü ışıklandırma baş ağrıtıyor

Kötü ışıklandırma baş ağrıtıyor

Çocukların ders çalışırken yakındıkları baş ağrısının yanlış ışıklandırmadan kaynaklandığı belirtiliyor.

Fiziki şartların olumsuzluklarının ders çalışan çocukları birebir etkilediği bildirildi. Çocuk ders çalışırken çalıştığı masanın üzeri parlarsa yansıyan ışık çocuğu son derece rahatsız edebiliyor. Aynı durum kitabların üzerinde de olabiliyor.

Kitabın sayfaları parlak kağıttan yapılmışsa ışık bunun üzerinden yansıyabiliyor bu nedenle çocuğun çalışma masasının üzerine florosan ışığı olmayan bir çalışma lambasının konması ya da odanın ışığından yararlanılıyorsa ışığın kesinlikle florasan lambası olmaması gerekiyor. Ayrıca ışığın arkadan mümkünse omuz üzerinden sol taraftan çalışma masasının doğru gelmesi gerekiyor.

Çocuklarda baş ağrısının diğer bir nedenini ise kulak, burun, boğaz da meydana gelen iltihaplanmalar oluşturuyor. Bu durumda yapılması gerekenler ise şöyle sıralanıyor:

"-Çocuklarınız banyodan çıktıktan sonra saçları derhal kurulanmalı ve mümkünse hemen fön çekilmeli.
-Spor yaparken sert zemin üzerinde bulunmamaları sağlanmalı. Okul çantaları çok ağır olmamalı. Soğuk havalarda muhakkak bir bere veya şapka takılmalı.
-Kitaba çok yakın olunmamalı."
(ANKA)
382
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.