Magazin

Koşmak yerine yürüyün

Koşmak yerine yürüyün

Yaz aylarında vücudun aşırı su kaybetmesi nedeniyle, sabah sporunda koşmak yerine yürümeyi tercih etmek gerektiği bildirildi.

Konya-Karaman Tabipleri Odası Başkanı Dr. Nazmi Zengin, sağlıklı yaşam için sabah erken saatlerde yapılacak sporun büyük önem taşıdığını söyledi. Kışın kilo vermek ya da formda kalmak için sabah sporlarında bol bol koşma ve ter atmanın önerildiğini ifade eden Zengin, "Hava sıcaklığının arttığı yaz aylarında ise koşmak, vücut için bunaltıcı vezararlı bir spor haline gelebilmektedir" dedi.

Solunum güçlüğü çekenler ve kalp hastalarının, yazın sabah sporunda aşırı su kaybı ve güneş çarpmasına karşı dikkatli olmasını isteyen Zengin, şunları kaydetti: "Yazın vücut, hiçbir hareket yapmadığı durumda bile aşırı sıcaklar nedeniyle su kaybetmektedir. Aşırı sıvı kaybı nedeniyle vücut, su ihtiyacını anında karşılayamayacağı için sabah sporunda koşmak da doğru olmaz. Çünkü koşmak, vücudun tüm organlarını yüksek bir tempoda çalışmaya zorlamaktadır. Aşırı su kaybı başta olmak üzere çeşitli sağlık riskleriyle karşılaşmamak için sıcaklığın aşırı yükseldiği bugünlerde koşmak yerine yürümeyi tercih etmek gerekir." Zengin, yürümenin tam bir yaz sporu olduğunu vurgulayarak, sağlıklı yaşam için sadece sabah sporunda değil, öğle saatleri hariç, günün diğer zamanlarında da uzun mesafeli yürüyüşlerin son derecece yararlı olacağını sözlerine ekledi.
(AA)
Yayın tarihi: 19.07.2003
403
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.