Magazin

Köse'ye 'ağır ceza' şoku

Köse'ye 'ağır ceza' şoku

Yine 'o twitter hesabı bana ait değil' dedi ama...

erol köse

BARIŞ ve Demokrasi Partisi (BDP) adına geçtiğimiz yıl nisan ayında savcılığa başvuruda bulunan avukat Mehmet Nuri Özmen; 23 Nisan 2012 tarihinde Twitter üzerinden, yapımcı Erol Köse’ye ait hesaptan yazılan “BDP 23 Nisan kutlamalarına katılmama kararı almış. İsabet olmuş. Atatürk 23 Nisan’ı Türk çocuklarına armağan etmişti, o...u çocuklarına değil’’ şeklindeki hakaret içerikli sözlerinin ırkçılık, halkı kin ve düşmanlığa tahrik edici, kişilik haklarını zedeleyici olduğunu kaydetti.

TAKİPSİZLİĞE İTİRAZ

Savcılık tarafından yürütülen soruşturma kapsamında ifade veren Erol Köse, söz konusu hesabın kendisine ait olmadığını belirtti. Savcılık, konuyla ilgili takipsizlik kararı verdi. Ancak BDP kararı Ağır Ceza Mahkemesi’ne taşıyarak Köse’nin bu hakareti ile açıkça partiye oy veren halkın bir kesimini aşağılayıp kin ve düşmanlığa sevk ettiğini belirterek takipsizlik kararının kaldırılmasını istedi. Yapılan itiraz yerinde bulunarak Erol Köse hakkında 6 aydan 1 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı. Mahkeme, önceki gün yapılan ilk duruşmayı Köse’nin ifadesinin alınması için erteledi.

(AHT)

Yayın tarihi: 11.07.2013
407
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.