Magazin

'Korku ve Nefret' sona erdi

'Korku ve Nefret' sona erdi

'Fear and Loathing in Las Vegas' adlı kitabın yazarı gazeteci Hunter S. Thompson intihar etti.

Gerek sıradışı yaşamı gerek yazdıklarıyla gazeteciliğe ve yazarlığa farklı bir boyut kazandıran Hunter S. Thompson, hayatına son verdi. 1937 doğumlu Thompson'ın, kayak merkezi Aspen'in dışındaki evinde oğlu tarafından ölü bulunduğu açıklandı.

ABD tarihinin en yüksek hayal gücüne sahip yazarlarından biri olarak nitelendirilen Thompson, yazarın kendisini hikayenin esaslı bir unsuru haline getirdiği kurgusal gazeteciliğin öncülerindendi.

Uyuşturucu ile sanrı yaratıyordu
Yüksek düzey uyuşturucu ve uyarıcı kullanarak, sahip olduğu hayal gücünü, 'halüsinasyonlar' düzeyine çıkaran yazar, yarattığı bu sanrıları daha sonra en üst düzeyde kağıda geçiyordu. Yazarın kitaplarına yansıttığı bu tarz, okuyanlar tarafından neredeyse 'ulaşılması imkansız' bir seviyeyi işaret ediyordu.

Depp karakterden kurtulamadı!
Thompson'ın 1972'de yazdığı çok satan 'Fear and Loathing in Las Vegas' adlı kitabı, Terry Gilliam'ın yönetmenliğinde beyazperdeye de uyarlanmış ve sinema çevrelerinde büyük yankı bulmuştu.

Johnny Depp, filmde gazeteci/yazar Thompson'ı, inanılmaz bir benzerlik ve 'aşırılık'ta canlandırmaktaydı. Depp'in, rolünün etkisinden kurtulması aylarını aldı.
Yayın tarihi: 21.02.2005
431
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.