Magazin

Korkma kızım ye, burası Moritanya!

Korkma kızım ye, burası Moritanya!

Şişman kadınların makbul olduğu Moritanya'da zayıf kızlar 'fakir' diye hor görülüyor. Ülkede küçük kızların tıka basa yiyip 60-100 kiloya çıktığı şişmanlatma çiftlikleri var.

Obezite günümüzde çağın vebası sayılsa da Moritanyalı kadınlar için şişmanlık güzellik demek. Ükedeki Arap kadınlar, şişmanlamak için küçük yaşta 'yeme-içme' kampına alınıyor.

Moritanya, kız çocuklarının erkeklerden daha çok beslendiği nadir Afrika ülkelerinden biri. Bir nesil öncesine kadar ülkedeki kadınların üçte birinden fazlası, çocukluktan itibaren aşırı yemeye zorlanıyordu. Artık hükümet bu durumu önlemeye çalışsa da halen her 10 kız çocuğundan biri bu aşırı yeme geleneğinden nasibini alıyor. Çünkü ülkede şişmanlık, sağlık ve zenginlik sembolü olarak görülüyor. Zayıf kızlara fakir gözüyle bakılıyor ve saygı görmüyor, horlanıyorlar.

Özellikle ülkenin kırsal kesimlerinde tombul kadınlara daha sık rastlanıyor. Atar kentinde de bir 'şişmanlatma çiftliği' var. Çiftliğin başındaki Fatematou adlı kadın, aileleri tarafından yollanan kız çocuklarına bol bol hamur işi ve yağlı yediriyor. BBC televizyonuna konu olan çiftlikte bugünlerde müşteri yok.

'Durmadan yediriyorum'
Ancak Fatematou, yakında yedi yaşlarında birkaç çocuk geleceğini söylüyor: "Buraya gelenlere durmadan yediriyorum. Kızlar bütün sabah yedikten sonra biraz dinleniyorlar. Her gün öğleden sonra ve akşam da bunu tekrarlıyorum."

Çiftliğe gelen kızlar, ayrılırken genellikle 60-100 kilo oluyor. Kızlardan yemeği reddeden olursa, ailesi devreye giriyor. Önce tatlılıkla iş halledilmeye çalışılıyor, sonuç vermezse aile kızlarını cezalandırıyor. Fatematou, kızların bazen ağlayarak kaçtığını söylüyor. Ama yine de kaçan kızlar yakalanıyor ve yemeye zorlanıyor.

Eğer çok ağlarlarsa bir-iki gün rahat bırakılıp sonra 'yeme terapisine' tekrar başlanıyor. Fatematou, yaptığı işi seviyor: "Küçükken anlamıyorlar ama büyüyünce güzel oluyorlar. Erkeklere kendilerini göstermekten gurur duyuyorlar."

Şişmanlığın sağlığa zararları yüzünden artık geleneği kaldırmak isteyen Moritanya Sağlık Bakanlığı'nın araştırmasına göre halen ülkedeki kızların yüzde 11'i bu şekilde yetiştiriliyor. Çünkü şişmanlardan bıkanların yanı sıra hâlâ 'zengin görünümlü' eş isteyenler de var.
(Radikal)
Yayın tarihi: 29.01.2004
813
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.