Magazin

Kopyacı öğrencileri hapse attılar

Kopyacı öğrencileri hapse attılar

Hindistan'ın doğusunda bulunan ve yüksek suç oranıyla dikkat çeken Bihar eyaletinde sınavlarda kopya çeken 168 öğrenci ve velilerinden 24'ü hapse atıldı.

Hindistan'ın suç merkezi Bihar eyaletinde yapılan sınavlara yarım milyondan fazla öğrenci katıldı. 850 merkezde yapılan sınavlarda bin kadar gözetmen, 5 bin de polis görev yaptı. Bihar Eğitim Denetleme Kurulu yetkilisi Hasan Waris, sınavların birinci gününde kopya çeken 168 lise 2 öğrencisinin ve velilerden 24 kişinin tutuklandığını açıkladı.

Kopya çekenin hayatı kayıyor
Hindistan'da kopya çekerken yakalanan bir öğrenci, hemen sınavdan ihraç ediliyor, bir daha sınava giremiyor ve 2 bin rupi -yaklaşık 600 milyon TL- para cezasına çarptırılıyor. Parayı ödemeyenler, 6 ay hapis cezasına mahkum edilebiliyor. Öğrencilerle "suç ortaklığı" saptanan veliler de sorgulanabiliyor.

Artist resmi taşıma yasağı
Öte yandan, birçok öğrencinin de ceplerinde yönetmelikçe yasaklandığı halde, artist resimleri bulundurmaktan ötürü uyarıldığı kaydedildi. Bihar'da yapılan sınavlarda sık sık olay çıkıyor. Ülkede daha geçen ay, şiddete başvuran lise son sınıf öğrencilerine ateş açan polis, iki öğrencinin ölümüne neden olmuştu.
Yayın tarihi: 23.03.2004
441
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.