Magazin

Köprüden Coulthard geçti

Köprüden Coulthard geçti

Red Bull Racing Takımı pilotu David Coulthard, Formula 1 aracıyla Boğaziçi Köprüsü üzerinden Avrupa'dan Asya'ya geçti.

Konuyla İlgili Resimler Sağ Taraftaki Foto Galeri'de!

Formula 1 Dünya Şampiyonası'na bu yıl ilk kez dahil edilen ve sezonun 14. yarışına 21 Ağustos'ta ev sahipliği yapacak Türkiye Grand Prix'i öncesi takımların tanıtım organizasyonları sürerken, İstanbul'un son konuğu Red Bull Racing Takımı ve pilotu David Coulthard oldu. 34 yaşındaki İskoç pilot, Formula 1 aracıyla Boğaziçi Köprüsü üzerinden Avrupa'dan Asya'ya geçti.

Türkiye logosu vardı
Turizm Bakanı Atilla Koç'un verdiği startla Dolmabahçe Sarayı'ndan Formula 1 aracıyla çıkış yapan David Coulthard, trafiğe kapatılan Boğaziçi Köprüsü üzerinden Asya Kıtası'na geçti ve yine aynı yol üzerinden tekrar Dolmabahçe Sarayı'na döndü. Bu arada, Red Bull Racing Takımı'nın Formula 1 aracına İstanbul'daki yarışta da kullanacağı Türkiye logosu takıldı.

Motor alev aldı
Boğaziçi Köprüsü'nün gişeler bölümünde spin atarak gösteri yapan Coulthard, Dolmabahçe Sarayı'na dönüşte problem yaşadı. Önce saray girişinde görevlilerin yardımıyla kapıdan geçebilen Coulthard'ın aracının motoru varış noktasında alev aldı. Bunun üzerineRed Bull Racing takımı görevlileri hemen müdahale ederek alevleri söndürdü. Aracın motorunun tur sırasında hızlanamaması nedeniyle alev aldığı açıklandı.

Yarışseverlerden yoğun ilgi
Öte yandan güzergah üzerinde toplanan yarışseverler, tur sırasında Coulthard'a sevgi gösterilerinde bulundu ve İskoç pilotu alkışladı.

'Büyük onur yaşadım'
Formula 1 aracıyla Boğaz Köprüsü üzerinden iki kıta arasında geçiş yapan Red Bull Racing takımı pilotu David Coulthard büyük bir onur yaşadığını söyledi.

İki kıta arasındaki turunu tamamladıktan sonra Dolmabahçe Sarayı'nda basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Coulthard, "İstanbul'da bulunmak ve iki kıta arasını Formula 1 aracımla geçmek benim için çok büyük bir onurdu. İstanbul'da çok güzel bir misafirperverlik gördüm. Şehrin tanıtımına bu organizasyon da önemli bir katkı yapacaktır. İnsanların yollarda bana olan ilgisi çok güzeldi" dedi.

'Türkiye Grand Prix'si zorlu olacak'
Türkiye Grand Prix'sine evsahipliği yapacak olan İstanbul Speedpark pisti için övgülerde bulunan İskoç pilot şunları söyledi:

"Şimdiye kadar gördüğüm iyi pistlerden birisiydi. Pistte yarış saat yönünün tersine yapılacak. Bu çok daha fazla çalışmamız gerektiği anlamına geliyor. Daha iyi hazırlanmamız lazım. Keskin virajlar var ve çok yaklaşmamız gerekecek. Oldukça zorlu olacak. Dün normal araçla iki tur atma fırsatım oldu. Gerçekten bizim takvimimizdeki en zorlayıcı pistlerden birisi. Muazzam bir pist olacağını düşünüyorum ve sabırsızlıkla bekliyorum.''

'İstanbul Park çok güvenli'
Pilotların pistlerde güvenlik önlemlerini daha da artırılması yönünde istekleri olduğunun hatırlatılması üzerine Coulthard, "yarışlarda pilotlar için güvenlik önlemleri zaten oldukça yüksek. Test sürüşlerinde güvenlik bence biraz daha artırılmalı. İstanbul Park pisti ise bana göre çok güvenli. Orada zaten hiçbir yere çarpamazsınız" diye cevapladı.

İskoç pilot, İstanbul Grand Prix'inde favori olarak kimi gördüğünün sorulması üzerine de, "Red Bull Racing diye bir hayalim olabilir ama bu sene en hızlı ekipler Mc Laren Mercedes ve Renault. Sanırım iki takımdan biri ilk sırayı alır. Ferrari de çok çaba sarf edecektir ama bana göre pistin yapısı Mc Laren Mercedes'e daha uygun" diye konuştu.

'Yollar çok çukurlu'
David Coulthard, formula aracıyla normal trafik yolunu kullanarak yaptığı gösteriyle, şehir içinde gerçekleşen Monaco Grand Prix'inin karşılaştırmasının istenmesi üzerine, yolların oldukça çukurlu olduğundan yakınarak, "yollarda çok fazla çukur vardı. Köprü üzerinde bile araç aşırı sallandı. Sanırım bunun kıyaslamasını yapamayız" demekle yetindi.


Coulthard, Formula 1'de 2005 sezonu 11. yarışı sonrasında pilotlarsıralamasında 17 puanla 11. sırada yer alıyor.
Yayın tarihi: 17.07.2005
574
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.