Magazin

"Köpek değil, sahibi kötü niyetli"

"Köpek değil, sahibi kötü niyetli"

Pitbull eğitmeni ve İnanoğlu Köpek Çiftliği'nin sahibi olan Metin İnanoğlu, "Yasak uygulanmaya çalışılırsa bu köpekler kısırlaştırılacak. Bir canlının soyunu yok etmek insanlık dışıdır. Böyle bir yasağın uygulanması halinde tüm eğitmenleri örgütleyip Boğaz Köprüsü'nden Bakanlığa kadar protesto yürüyüşü yaparız" dedi.

Pitbull üretiminin Türkiye'de yasaklanmasını onaylayan İstanbul Veterinerler Odası Başkanı Tahsin Yeşildere ise şunları şöyledi: ''Köpeğin kendisi kötü değil, besleyenlerin ya da eğitenlerin niyeti kötü. Yüzde 70'i kavga ettirmek için besliyor. Bazıları köpeğin sırtından para kazanıyor, bazıları ise içindeki vahşeti yansıtmak için kullanıyor. Irk olarak dövüşe müsait bir köpek, kötü eğitildiği zaman saldırganlığını engelleyemiyor.'' Veteriner Talat Gülbay, uygulamanın imkansız göründüğünü belirterek ''Bu köpeklerin Avrupa'daki gibi bir kulübü, kayıtlı oldukları herhangi bir yer yok. Diğer ülkelerde de kulüplerin dışında üretilmesi yasak. Türkiye'de nasıl engelleyecekler merak ediyorum. Ayrıca ülkemizde çok yaygın bir köpek de değil'' diye konuştu.
(Hürriyet)
Yayın tarihi: 08.04.2003
514
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.