Magazin

Köpeğinizi ne kadar anlıyorsunuz?

Köpeğinizi ne kadar anlıyorsunuz?

Kanadalı bir psikolog köpeğinizle konuşmanın yolları isimli bir kitap yazdı. Kitapta köpeğin hareketleri ve bunların ne anlama geldiği anlatılıyor.

Köpeğinize "Otur" dediğinizde o koşmaya başlıyor, ya da ona kızdığınızda üzerinize atlamaya devam ediyor. Uzmanlara göre bu anlaşmazlıkların nedeni köpeğiniz değil sizsiniz. Kanadalı psikolog Stanley Coren, "Köpeğinizle konuşmanın yolları" adlı kitapta köpeklerin kendilerine has bir dili olduğunu yazdı. Cohen'e göre köpekler mesajlarını açıkça iletiyor ancak insanoğlunun kapasitesi bunları anlamaya yetmiyor. Cohen'e göre köpeğin farklı hareketlerinin anlamı şöyle:

Ne yapıyor? Önce havlayıp sonra inliyor.

Ne demek: Yalnızım benimle ilgilen.

Ne yapıyor? Havlayıp inledikten sonra iç geçiriyor.

Ne demek: Depresyondayım, kimse beni anlamıyor.

Ne yapıyor? Kuyruk salıyor.

Ne demek: 1. Mutluyum 2. Sen benim liderimsin, seni her yere takip ederim.

Ne yapıyor? Kuyruğunu düşürüp yavaşça sallıyor.

Ne demek: Ne dediğini anlamıyorum. Sana derdimi anlatmaya çalışıyorum ama sen de beni anlamıyorsun.

Ne yapıyor? Kulakları arkaya doğru eğiliyor.

Ne demek: Burada olup bitenler beni şüphelendiriyor. Halimden memnun değilim, her an kaçabilirim ya da kavga çıkarabilirim.

Ne yapıyor? Kulaklarını dikiyor ve dişlerini gösteriyor.

Ne demek: Her an üstüne atlayıp seni parçalayabilirim.

Köpekler nasıl düşünür?
Profesör Cohen'e göre köpekler insanlar ile bir başka köpek arasında fark görmüyor. Elinde kasaptan alınmış etle eve dönen ya da acıktığı anda ona veren sahibini çok iyi avcı olarak değerlendiriyor. Ancak sahibi en "basit" şeyleri bile algılayamadığında köpek, onun aptal olduğunu düşünmeye başlıyor.
Yayın tarihi: 28.03.2005
484
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.