Magazin

Köpeğe atılan tekmeye 5 bin euro

Köpeğe atılan tekmeye 5 bin euro

İtalyan yargıtayı, köpeği tekmelenin suç olduğuna hükmetti ve alt mahkemenin verdiği 5 bin euroluk para cezasını onadı.

Bir yanda zehirli yiyecek verilerek belediyeler marifetiyle katledilen sokak köpekleri ve bunu savunan bir zihniyet, diğer tarafta köpeği tekmelemenin dahi suç olduğuna hükmeden bir İtalyan yargıtayı.

Alt mahkeme haklı bulundu
Yargıtay'ın Üçüncü Dairesi'nde alınan 46291 sayılı kararla Giuseppe Sinno adlı bir İtalyan vatandaşı hakkında alt mahkeme tarafından verilen 5 bin euroluk para cezası onandı. İtalyan bir kadına ait köpeğe tekme atmakla suçlanan Sinno, Lipari Mahkemesi'nden çıkan 2 Temmuz 2002 tarihli karara itiraz ederek, temyiz yoluna başvurmuştu. Ancak Yargıtay Sinno'nun temyiz başvurusunda sunduğu itiraz gerekçelerini geçerli addetmeyerek, Lipari Mahkemesi'nin verdiği para cezasını onadı.

Canının yanması yeterli
Davalı Sinno'nun, İtalyan ceza yasasında hayvanlara kötü muameleyle ilgili düzenlemeleri içeren 727. maddeyi ihlal ettiğini teyit eden Yargıtay kararda, "Suçun olması için hayvana mutlaka bir fiziki zarar verilmiş olması şart değildir. Hayvanın sadece canını yakacak biçimde tekme atılmış olması da suçtur" ifadelerine yer verdi.
Yayın tarihi: 16.03.2004
521
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.