Magazin

Konyalı bisikletçiden dünya rekoru

Konyalı bisikletçiden dünya rekoru

Konyalı bisikletçi Yusuf Ecevit, bisiklet üzerinde 51 saat 7 dakika kalarak dünya rekoru kırdı.

Konya Şekerspor Kulübü'nün lisanslı sporcusu Yusuf Ecevit (51), perşembe günü saat 06.30'da başladığı bisiklet üzerinde en uzun kalma rekor denemesini cumartesi saat 09.37'ye kadar sürdürdü. Ecevit, noter huzurunda ve doktorların gözetiminde bisiklet üzerinde 51 saat 7 dakika kalarak, 1981 yılında yine kendisine ait olan ancak resmi tespiti yapılmayan 50 saat 30 dakikalık rekorunu kırdı.

Bıraksalar devam edecek
Denemenin ardından kendisini oldukça iyi hissettiğini belirten Ecevit, "Bıraksalar saatlerce devam edebilirdim. Hatta şimdi bisiklete binip eve gidebilirim" dedi.

Amaç 60 saat
Aslında amacının 60 saat bisiklet üzerinde kalmak olduğunu ifade eden Ecevit, ancak Konya Şeker Fabrikası'nın 51. kampanya döneminde, 51 saat bisiklet üzerinde kalarak bir rekora imza atmak istediklerini söyledi.

Son karar Guiness'in
Guinness Rekorlar Kitabı Türkiye Fahri Temsilcisi Orhan Kural da Ecevit'in rekor denemesinin İngiltere'ye bildirildiğini belirterek, son kararın Guinness tarafından verileceğini ifade etti. Başarısından dolayı Ecevit'i kutlayan Kural, "Türkiye'nin tanıtımında bu rekor büyük önem taşıyor. Ecevit gibi sporcuları daha fazla desteklemek gerekir. Keşke futbola ayrılan zaman, para ve ilginin yüzde 3'ü diğer spor dallarına ayrılabilse" dedi. Ecevit, daha sonra doktor kontrolünde dinlenmeye alındı.
Yayın tarihi: 25.09.2004
409
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.