Magazin

Kontrolsüz aşk!

Kontrolsüz aşk!

Türkiye'de çiftlerin yüzde 51'i modern doğum kontrol yöntemlerine başvururken yüzde 26,3'ü hiç doğum kontrol yöntemi kullanmıyor.

HER yıl yaklaşık 1,5 milyon bebeğin doğduğu, yıllık yüzde 2,2'lik nüfus artış oranıyla Avrupa'da birinci olan Türkiye, modern doğum kontrol yöntemlerini kullanmada Mısır ve İran'ın gerisinde bulunuyor. Türkiye Aile Planlaması Derneği Başkanı Prof. Dr. Hakan Şatıroğlu, Avrupa'da modern yöntem kullanımı yüzde 78'lere kadar çıkarken, bu oranın İran'da yüzde 56, Mısır'da yüzde 54, Türkiye'de ise yüzde 51'de kaldığını söyledi. Çiftlerin yüzde 26,3'ü doğum kontrol yöntemi kullanmıyor.

Yanlış inanışlar etkili
KADINLARIN yüzde 20'sinin, hâlâ kazara gebeliklere yol açan geleneksel doğum kontrol yöntemlerini tercih ettiğini belirten Şatıroğlu, şöyle konuştu: "Kürtajın zararları bilinmiyor ve hâlâ bir doğum kontrol yöntemi sanılıyor. Doğum kontrol haplarının kilo aldırdığına, tüylenmeye yol açtığına, cinsel isteksizlik yarattığına inanılıyor."

'Doktorlar bilgilendirmeli'
TÜRKİYE'NİN, 3-6 Mayıs arasında 9. Avrupa Aile Planlaması Kongresi'ne ev sahipliği yapacağını bildiren Şatıroğlu, kongreye Türk doktorların ilgisinin az olduğunu vurgulayarak, "Asıl görev hekimlere düşüyor. Yeterince ve güvenilir bilgi aktaramadığımız için İran ve Mısır'ın gerisindeyiz" dedi.
(Milliyet)
Yayın tarihi: 23.04.2006
490
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.