Magazin

Kongar: "Irak savaşı üçüncü büyük devrim"

Kongar: "Irak savaşı üçüncü büyük devrim"

Yazar Emre Kongar, tarihçilerin gelecekte, Irak savaşını tarım ve sanayi devrimlerinden sonra, "insanlık tarihinin üçüncü büyük devriminin simgesi" olarak kullanacağını söyledi.

Kongar, Anadolu Üniversitesi´ndeki "Küreselleşme ve Türkiye" konulu konferansta, dünyada olduğu gibi Türkiye´de de erkek ve yaşlı egemen bir anlayışın hakim olduğunu belirterek, erkek egemenliğin feodal toplum yapısından, yaşlı egemenliğin ise bilgi birikimi olmayan toplumlarda bilginin insanların beyninde biriktirilmesinden kaynaklandığını savundu. Özgürlüğün ve eşitliğin doğal taşıyıcıları gençlerin, bilgi vermekten yoksun Türk eğitim sistemi nedeniyle tarihini iyi öğrenemediğini öne süren Kongar, şöyle konuştu:

"Tarih yerine olaylar anlatılıyor"
"Liselerde hala Osmanlı İmparatorluğu´nun emperyalist olmadığı yönünde ders veren öğretmenler var. Çocuklara, 'Emperyalizm kötü bir şey, Müslüman Türk hata yapmaz' gibi düşünceler aşılanıyor. Ne yazık ki tarihimizi bilmiyoruz. Gençlik, cahil bir kitleden oluşuyor. Öğrencilere bilgi verip düşünce yöntemini öğretmek gerekiyor. Tarihler yerine, olaylar arasında ilişki kurmayı öğretmemiz gerekiyor." Kongar, gençlerin düşünmesini istemeyen kesimlerin "bilimle ilgisi olmayan örümcek kafalı" kişilerden oluştuğunu belirterek, gençlerin bu kişilerle işbirliği yapması durumunda, Türkiye´de demokrasi anlayışının yerleşemeyeceğini kaydetti.

Tarım bir, sanayi iki, Irak savaşı üç
Dünyada ilk küreselleşmenin tarım devrimiyle ortaya çıktığını, böylece değersiz toprağı korumanın önem kazandığına işaret eden Kongar, bunun ardından yaşanan sanayi devriminin de küreselleşme sürecini hızlandırdığını anlattı. Kongar, Irak savaşı ile ilgili olarak da şu görüşleri dile getirdi: "Tarihçiler gelecekte, Irak savaşını 'insanlık tarihinin üçüncü büyük devriminin simgesi' olarak kullanacaklar. Bu hareketle yepyeni bir dünya doğuyor. Irak´a atılan füzeler de, 11 Eylül´de Dünya Ticaret Merkezi´ne düzenlenen terörist saldırı gibi üçüncü büyük devrimin simgesidir. Bu hareketle, insan, aşk, sanat, edebiyat ve tarih değerleri değişecek."
Yayın tarihi: 20.03.2003
404
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.