Magazin

Komşuda sigara paniği

Komşuda sigara paniği

Sigara içme şampiyonluğunu Türklerin elinden alıp Avrupa birincisi olan Yunanlılar, bugünden itibaren, sigara yasağına uymak zorunda kalacaklar. Avrupa'nın bir numaralı sigara tiryakileri olan Yunanlılarda yasak panik yarattı. Çünkü yasaya göre sigara içmenin yasak olduğu yerlerde, yasağı çiğneyenlere 3 aya kadar hapis ya da para cezası öngörülüyor.

Bugün yürürlüğe giren yasalara göre Yunanistan'da hastanelerde sigara içen hastalara disiplin cezası verilecek ve sigara içen hasta, hastaneden çıkarılacak. Sigara yasağına uymayan dükkan sahiplerinin de işletme izinleri uzatılmayacak.

Yasağın bugün başlaması gerekiyor ama kolay kolay uygulanacağa benzemiyor. Çünkü hastaneler ve kamu kuruluşları dahil, bugünden itibaren asılması gereken ''sigara içilmez'' posterleri ve yazılarının bile baskıya yeni verildiği bildiriliyor.

Ayrıca, hiçbir kuruluşun da sigara içilecek alanlar ayırmadığı, bu nedenle de en az uygulamada bir ay gecikme olacağı söyleniyor. Bu durum şakalara da yol açıyor. Yunanistan Kamu Çalışanları Konfederasyonu Başkanı Spiros Papaspiros, ''Burası Yunanistan. Burada her şey kendine has bir ritmde olur'' dedi. Yasağın Yunanistan'da şimdilik kağıt üstünde kalacağı da söyleniyor.

KAMPANYA BAŞLIYOR
Sağlık Bakanlığı, bugünden itibaren sigaraya karşı bir kampanya başlatacak. Ama okullarda da ciddi sorunlar yaşanıyor. Okul binalarının yetersiz olması yüzünden, öğretmenler ve çalışanların sigara içebilecekleri bir yerin hazırlanması da kolay görünmüyor.

Bazı okullarda 18 yaşın üzerinde oldukları için sigara içmeleri serbest olan öğrenci sayısının yüksek olması da sorun yaratıyor. Yüksek öğrenim kurumlarında ise daha esnek davranılıyor. Bugünden itibaren otobüslerde, trenlerde, gemilerde ve taksilerde de sigara içilmesi yasaklanıyor. Ancak, taksilerde bu yasağın ne kadar uygulanacağı şöföre kalmış görünüyor. Lokanta ve kafeteryalarda ise yasağın uygulanmasına 1 aralıkta başlanacak.

Yunan'lar sigara içmede Avrupa birincisi
Eurostat tarafından yapılan araştırma, Avrupa'da en fazla sigara içenlerin Yunanlılar olduğunu gösterdi. Her 3 Yunanlı erkekten 2'si , her 3 Yunanlı kadından 1'i sigara içiyor. Sigara içenlerin oranı Yunanistan'ın toplam nüfusunun yüzde 44,9'una ulaşıyor. 15-24 yaş arasında sigara içme oranı kadınlarda yüzde 43,3, erkeklerde ise yüzde 46,5'e yaklaşıyor.

Eurostat tarafından yapılan araştırmanın sonuçlarında, en fazla sigara içenlerin 45-54 yaşlar arasındaki erkekler olduğu, bu yaş kesitinde sigara içenlerin oranının yüzde 83'e ulaştığı görülüyor.
Yayın tarihi: 01.10.2002
419
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.