Magazin

Kolon kanseri hızlı büyüyor

Kolon kanseri hızlı büyüyor

Kolon kanserinin (kalın bağırsak kanserinin) sanıldığından daha hızlı geliştiği ve yaşlı kişilerin hastalığın tespiti için daha sık muayeneye gitmeleri gerektiği bildirildi.

ABD'deki Pittsburg Üniversitesi'nden araştırmacılar, muayene ettikleri 9 bin hastadan yüzde 1´inin, 3 yıl önceki muayenelerinde kolon kanseri olmamalarına rağmen, 3 yıl sonra yapılan muayenelerinde kolon kanserine yakalandıklarını tespit ettiklerini belirttiler. Araştırmacılar, yaşları ortalama 66 olan hastaların yüzde 14'ünde ise kansere dönüşme olasılığı yüksek iyi huylu tümörler bulduklarını kaydettiler.

Bilim adamları, araştırmanın sonuçları değerlendirildiğinde, her 5 ila 10 yıl arasında yapılması önerilen sigmodioskopi ve kolonoskopi muayenelerinin daha kısa zaman aralıklarında yapılması gerektiğini bildiriyorlar. ABD'de bu yıl yaklaşık 150 bin kişiye kolon kanseri teşhisi konacağı ve hastalığa yakalananlardan 57 bininin öleceği tahmin ediliyor. Kolon kanseri, ABD'de, akciğer ve meme kanserinden sonra en fazla ölüme neden kanser türü durumunda.
(AA)
Yayın tarihi: 01.07.2003
318
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.