Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Koldan doğum kontrolüne yoğun ilgi

Koldan doğum kontrolüne yoğun ilgi

Tıp dünyasında doğum kontrol yöntemi arayışlarının son ürünü olan ve kola yerleştirilen bir çubukla kadınları 3 yıl süreyle yüzde 100 gebelikten koruduğu öne sürülen ''Implant'' yöntemine Türk kadınlarının da yoğun ilgi gösterdiği bildirildi.

Bir ilaç firması tarafından ''Implanon'' adıyla üretilen ve 1999 yılında ilk etapta Hollanda'da, sonra da ABD, İngiltere, Fransa dahil 20'yi aşkın ülkede uygulanmaya başlayan yöntem, Sağlık Bakanlığı'nın firmayla ortak yürüttüğü pilot çalışmayla geçen Ekim ayından itibaren Türkiye'de de uygulanmaya başladı.

Çalışma kapsamında, 1 yıl önce İtalya'nın Cenova kentinde yapılan ''Avrupa Kontrasepsiyon Kongresi''ne Türkiye adına katılarak, yöntemleilgili eğitim alan 11 doktor, çalıştıkları sağlık kurumlarında, ''Implanon Uygulama ve Kabul Edilebilirlik Pilot Çalışması''nı yürütürken, yöntemi uygulamak isteyen hastalıkları ve doğum doktorlarına da danışmanlık hizmeti veriyorlar.

Sağlık Bakanlığı halen Ankara Etlik SSK, Haydarpaşa Numune, Şişli Etfal, Tepecik SSK, İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastaneleri ile Ankara Konak ve Zekai Tahir Burak, İstanbul Zeynep Kamil ve Bursa Zübeydehanım Doğumevleri, Ankara İncirli ve Çankaya Ana-Çocuk Sağlığı Merkezleri'nde uygulanan pilot çalışma sonucunda, yöntemin aile planlaması kapsamında ücretsiz yapılıp yapılmamasına karar verecek.

Zübeydehanım Doğumevi'nde pilot çalışmayı yürüten Opt. Dr. Melih Sezgen, A.A muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye'de çok yeni ve değişik bir yöntem olmasına rağmen implanta kadınların yoğun ilgi gösterdiğini belirtti.

Kendilerinin pilot çalışmayı yürüttüklerini, ancak ''implant''ın eczanelerde de satılmaya başlandığını anlatan Sezgen, çubuğu herhangi bir doktora taktırmanın sakıncalı olduğunu, sadece danışmanlık hizmetialan doktorların bu hizmeti verebileceğini vurguladı.

Yöntemi önerdikleri kadınların önce, ''koldan da doğum kontrolü olmu'' diyerek şaşkınlıklarını dile getirdiklerini, ancak yöntem hakkında bilgilendirildikten sonra ''bu yöntem benim için en uygunu'' dediklerini kaydeden Sezgen, şunları söyledi:

''Türkiye'de çok yeni ve son derece değişik bir yöntem olduğu için kadınlarımız önce inanamıyor. Çünkü bizim insanımız gebelikten korunmanın sadece ağızdan ilaç alarak ya da spiral gibi rahim içi araçlarla mümkün olduğunu sanıyor. Oysa implant, tıp adamlarının en iyiyi bulma çabalarının bir ürünüdür.''

Sezgen, implantın, kolda cilt altına 1 dakikalık işlemle küçük bir çubuğun uygulanmasıyla uzun süre gebelikten koruyan yeni doğum kontrol yöntemi olduğunu belirterek, çubuğun içindeki ''etonogestrol'' adlı sentetik progesteron hormonunun yumurtlamayı ve spermlerin geçişini sağlayan sıvının geçirgenliğini önlediğini söyledi.

Dünyada 1,3 milyonu aşkın kadında, Türkiye'de ise 800 civarında kadına uygulanan yöntemin Bursa'da da ilgi gördüğüne işaret eden Sezgen, ''Hastanemizde şu ana kadar 100'ün üzerinde hastaya uyguladık. Daha hiç şikayet gelmedi. Hatta hastalar çok memnun olduklarını söylüyorlar'' dedi.

Sezgen, 3 yıl süreyle gebeliği önleyen, çıkarıldıktan 1 hafta sonra da doğurganlığın geri dönmesini sağlayan yöntemin, özellikle spiral kullanımı uygun olmayan kadınlarda kolaylıkla uygulanabildiğini ifade etti. İmplantın yan etkilerinin bulunduğunu ancak bu etkilerin diğer yöntemlere göre daha az ve geçici olduğuna değinen Sezgen, yöntemin adet döneminin 1-5. günleri arasında uygulandığını sözlerine ekledi.
(AA)
499
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.