Magazin

Kolalı içeçekler kansızlık nedeni

Kolalı içeçekler kansızlık nedeni

İzmir'de iki ilköğretim okulunda yaşları 11-18 arasında değişen ergenler arasında yapılan bir çalışma sonunda, kansızlığın sadece kolalı içecek içenlerde, sadece ayran içenlerden beş kat fazla olduğu ortaya çıktı.

İzmir İl Sağlık Müdür Yardımcısı olan aile hekimi Nurdan Tekgül, ergenlik döneminin, herkesin hayatında, kendine has duygu ve fiziksel değişimleriyle unutulmaz bir dönem olarak yaşandığını kaydetti. Dr. Tekgül, bu dönemle ilgili olarak şunları söyledi:

'Ülkemizde çocuk ve erişkin sağlığına özel çalışan pekçok sağlıkçı olmasına rağmen, adolesan sağlığı ile ilgilenen pek kimse yoktur. Oysa adolesan yaş grubunda sağlık alanında ele alınması gereken dengeli ve düzenli beslenme, uyku düzeni, düzenli egzersiz, travmalar, cinsel gelişme, büyüme, aşılar, diş sağlığı, enfeksiyonlar, fiziksel ve psikolojik gelişme gibi çok önemli konular bulunmaktadır.

2000 nüfus sayımına göre 10-19 yaş grubu 14 milyonu aşmış durumda. 1998 Türkiye Nüfus ve Sağlık Araştırması (TNSA) sonuçlarına göre 15-19 yaş grubu kadınların yüzde 15'i evlidir. Bu çok dikkat çekici.'

İzmir'de üç sağlık ocağında Adolesan Merkezi açtıklarını, pratisyen hekimlere de 7-8 Haziran'da 'Adolesan Sağlığı' kursu vereceklerini belirten Tekgül, sözlerini şöyle sürdürdü:

KANSIZLIK ÖĞRENMEYİ GÜÇLEŞTİRİR
'Beslenme; adolesan grubunda sağlık alanında ele alınması gereken en önemli başlıklardan biridir. Bornova Sağlık Grup Başkanlığı bölgesinde iki ilköğretim okulunda yaşları 11-18 arasında değişen 114 adolesanda 'beslenmeye bağlı anemi oranı ve aneminin kolalı içeceklerle ilişkisi' adlı bir çalışma yaptık. Bu çalışmada anemiyi yüzde 21.9 oranında saptadık.

Aynı çalışmada aneminin, sadece kolalı içecek içenlerde, sadece ayran içenlerden 5 kat fazla olması da bizi kolalı içecek tüketiminin önemli bir risk faktörü olduğu sonucuna vardırdı. Adolesan dönemindeki gençlerin, muhakak düzenli sağlık kontrolleri yapılmalı.

Ergende 6 aydan fazla tedavi edilmeyen kansızlığın, dikkat bozukluğuna yol açıp, öğrenmeyi güçleştirdiği kanıtlanmıştır. Aşılanmaları düzenli yapılmalı, diş çürükleri taranıp düzenli diş fırçalanmaları sağlanmalıdır. Cinsel olarak aktif olan adolesanlara ise korunma yöntemleri tanıtılmalıdır.'
(Hürriyet)
Yayın tarihi: 27.05.2005
363
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.