Magazin

Kokular hasta ediyor

Kokular hasta ediyor

Koku veren maddeler, sadece parfümde değil, temizlik ürünlerinde de, yiyecek içecekte de karşımıza çıkıyor.

Üstelik bu maddeler, boğaz tahrişinden depresyona kadar birçok hastalığı da, beraberinde getiriyor.

Ev temizlik ürünlerinden parfüme, plastikten ilaçlara, yiyecek ve içeceklere kadar pek çok üründe bulunan beş binin üzerindeki koku verici madde, göz, burun ve boğaz tahrişinden solunum ve merkezi sinir sistemi depresyonuna, kas kasılma bozukluklarından baş ağrısı, kusma, baş dönmesi ve depresyona kadar birçok hastalığa neden oluyor.

İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Rasim Küçükusta, kokuların kimyasal formüllerinin 'ticari sır' kapsamına girdiği için çoğunlukla ürünlerin üzerinde yer almadığını söyleyerek, uyarıyor:

'Kokular vücudumuza solunum, ağız veya deri yoluyla girerek başta akciğerlerimiz olmak üzere deri, burun, göz ve beynimizi etkiler. Kokuların çoğu solunum sistemi için tahriş edici özelliği olan uçucu organik bileşiklerdir. Astımlı hastalarda öksürük, hırıltılı solunum ve nefes darlığına neden olur.

Araştırmalar, kokuların kalp, dolaşım ve beynin elektrik aktivitesi üzerine de etkileri olduğunu ortaya koymuştur. Kokuların en çok etkilediği organ ise derimiz. Kaşıntı, kabartı, egzama bunların başlıcaları. Kokular gözlerde sulanma, kaşıntı ve kızarmalara yol açabilir.'

Kokular nerede bulunur ne yapar?
 • Aseton: Hafif baş dönmesi, bulantı, koordinasyon bozukluğu gibi belirtilere yol açar.


 • Alpha-Pinene: Sıvı sabun, kolonya, parfüm, deodorant ve ağız yıkama sularında bulunur. Deri ve gözü tahriş eder.


 • Alpha-Terpineol: Parfüm, kolonya, ağartıcılar, vazelin losyonlar, saç spreyleri, sabun, tıraş losyonlarında bulunur. Baş ağrısı, solunum ve merkezi sinir sistemi depresyonu yapar.


 • Benzyl acetate: Parfüm, yumuşatıcı, oda spreyleri, diş yıkama sıvıları, saç spreyinde bulunur. Deriyi gözleri ve solunum yollarını tahriş eder.


 • Benzyl Alcohol: Parfüm, kolonya, sabun, oje çıkarıcı, oda spreyleri, deterjan ve deodorantlarda bulunur. Üst solunum yollarını tahriş eder.


 • Benzaldehyde: Ağartıcılar, deodorant, deterjanlar, tıraş sabunu gibi ürünlerde bulunur. Bulantı, karın ağrısı, depresyon ve temas dermatiti yapabilir.


 • Camphor: Parfüm, tıraş sabunu, tırnak cilaları, oda spreylerinde vardır. Buharının solunması baş dönmesi, bulantı, kas seğirmesine yol açabilir.


 • Ethanol: Parfüm, saç spreyi, şampuan, diş yıkama sıvıları, çamaşır deterjanları ve ojelerde bulunur. Yorgunluk ve üst solunum yolları tahrişine neden olabilir.


 • Ethyl Acetate: Tıraş losyonları, kolonya, parfüm, şampuan, tırnak boyaları, diş yıkama sıvılarında bulunur. Göz, damak ve solunum sistemi için tahriş edicidir. Uzun süre kullanıldığında deride kuruma ve çatlamalara yol açabilir.


 • G-Terpinene: Kolonya, parfüm, sabun, tıraş kremi, deodorant ve oda spreylerinde bulunur. Astıma neden olur.


 • Limonene: Parfüm, kolonya, dezenfektan spreyler, tıraş kremi, deodorant, tırnak boyası ve oje çıkarıcılarda bulunur. Göz ve burun boğazda tahrişlere ve deride alerjiye yol açabilir.


 • Linalool: Parfüm, kolonya, sabun, şampuan, el losyonu, oje çıkarıcı, saç spreyi, tıraş sabunu ve yumuşatıcılarda bulunur. Uyku, depresyon ve solunum problemlerine neden olur.

 • (Hürriyet/Kelebek)
  Yayın tarihi: 24.03.2005
  409
  dahafazlası
  YORUMLAR
  Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.