Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Koku yoksa aşk da yok

Koku yoksa aşk da yok

Hayvanlarda çiftleşmede büyük öneme sahip olan koku, insanların aşk hayatında da önemli yer tutuyor. Para kokusu arayan aşka ulaşamıyor.

Emil Zola`nın "mucize", Eflatun`un "muamma" olarak tanımladığı "aşk" ile "koku" arasında çok önemli ilişki bulunduğu bildirildi.

Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalı BaşkanıProf. Dr. Bilgen Taneli, aşk ile koku arasında biyolojik olarak çok yakın bir bağ olduğunu belirtti.

Hayvanların, yaşadıkları bölgede kendi varlıklarını belirtmek amacıyla idrar yapmalarının, aynı zamanda karşı cins için bir cinsellik göstergesi olduğunu belirten Prof. Dr. Taneli, özellikle dişi hayvanların, çiftleşeceği eşini bu kokuya göre seçtiğini söyledi.

İlkel toplumlarda parfüm kokusunun "tiksindirici" bulunduğunu veeş ararken ten kokusunu dikkate aldığını kaydeden Prof. Dr. Taneli, budurumun, insanlarda da aşk-cinsellik ve koku arasında çok yakın bir bağ olduğunun göstergesi olduğunu ifade etti.

Günümüzde ise insanların karşı cinsi etkilemek için çeşitli kokular kullandığını, parfüm sanayiinde de karşı cinsi en çok etkileyecek kokuyu bulmak için sürekli yarış olduğunu bildirdi.

Prof. Dr. Taneli, kokunun, burunda bulunan lifler aracılığıyla beynin her iki yanındaki, duyguların yönetildiği "limbik sisteme" aktarıldığını anlatarak şunları söyledi:

"Aşkın anahtarı beyinde bulunuyor. İnsanlar ve diğer canlılarda algılanan koku, duyguların yönetildiği limbik sistemdeki (Amigdala) denilen bölgede değerlendirilir.

Canlı, karşı cinse olan ilgisini burada değerlendirdiği kouyla belirler. Üreme içgüdüsü, canlılarda kokuyla başlar. Hayvanlar, çiftleşeceği eşini kokusuna göre seçer.

Tıpta, koku ve aşk arasındaki ilişkiyi ispatlaması için bir kedinin beynindeki koku merkezi çıkarıldığında, cinselliğin saptığı, diğer hayvanlara karşı da cinsel istek duyabildiği gözlenmiştir."

Para kokusu aşka yolaçmıyor

Hayvanların, kokularına bakarak, olası eşleri arasından en güçlüsünü ya da doğurganını seçmeye çalıştığını belirten Prof. Dr. Taneli, insanlarda da içgüdüsel olarak seçilecek eşte gücün önemliolduğunu söyledi.

Prof. Dr. Taneli, günümüzde güç ile para arasında çok yakın bir bağ bulunmasına karşın, aşkın içgüdüsel bir olay olması nedeniyle para ile bir bağının olamayacağını savundu. İlişkilerinde para kokusu arayan kişilerin aşka ulaşamayacağını anlatan Prof. Dr. Taneli, "Aşkta hesap yoktur. Sevgilinizin parasına puluna bakıyorsanız, o ilişki, olsa olsa bir ticari birliktelik olur" dedi.

Prof. Dr. Taneli, aşkın gerçekliği açısından cinselliğin de büyük önem taşıdığını belirterek, aşkın "cinselliğe atılan ilk adım olmasına" karşın, sadece cinsel ilişki temeline oturtulan bir ilişkinin uzun süreli olamayacağını kaydetti.

"Aşk sürekli bakım ister" diyen Prof. Dr. Taneli, seksin, "kar kayağı öğrenmeye" benzediğini de dile getirerek "Kayak yapmayı öğrenirken önce düşer kalkarsınız. Kaymayı iyice öğrendikten sonra (Düşecek miyim?) endişesi hissetmezseniz. İlişki de sadece cinsellik temeline oturtulmuşsa, bir süre sonra işin heyecanı kalmaz. Aşkın canlı tutulabilmesi için anlamak, paylaşmak ve karşındakine kulak vermek gerekir" ifadelerini kullandı.
Yayın tarihi: 06.01.2002
527
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.