Magazin

Kodak'ın 'güzelleri'

Kodak'ın 'güzelleri'

Kodak Türkiye Fotoğraf Yarışması sonuçlandı. Yarışmaya Suzan Çınar ve Oktay Çolak damgasını vurdu. Radikal Gazetesi Özel Ödülü'nü ise 'Sufi' adlı fotoğrafıyla Mehmet Günyeli kazandı.

Kodak'ın Türk fotoğrafına yeni isimler kazandırmak, fotoğraf çekimini yaygınlaştırmak için düzenlediği ve amatör ve profesyonel fotoğrafçıları 'en güzel fotoğrafı çekmeye' davet ettiği Kodak Türkiye Fotoğraf Yarışması 2003'ün galibi Oktay Çolak ile Suzan Çınar oldu.

Siyah-beyaz, renkli ve dijital olmak üzere üç kategoride düzenlenen yarışmada Oktay Çolak siyah beyaz kategoride 'Asalı Sadu' adlı fotoğrafıyla hem birinci oldu hem de aynı kategoride 'Karda Yürüyüş' ve renkli kategoride 'Yaşamdan' adlı fotoğrafıyla mansiyon ödüllerini kazandı.

Suzan Çınar 'Suda' adlı fotoğrafıyla renkli kategorinin birincisi olurken, 'Yolculuk' fotoğrafı siyah-beyaz kategoride mansiyon ödülüne değer görüldü. Yarışmanın dijital kategorisinin birincisi ise 'Çarklar' adlı eseriyle Adnan Polat oldu. Radikal Özel Ödülü'ne ise Mehmet Günyeli'nin 'Sude' adlı fotoğrafı değer görüldü.

5 binin üzerinde katılım
İlk defa düzenlenen Kodak Türkiye Fotoğraf Yarışması'na yaklaşık 5 bine yakın katılımın olması Kodak'ı cesaretlendirmiş olmalı ki, yarışma önümüzdeki yıllarda da tekrarlanacak. Ödül alan ve sergilenmeye değer görülen 57 fotoğraf bugünden itibaren Fotoğrafevi'nde görülebilir. Eseri sergilenmeye değer görülen her fotoğrafçıya 50 milyon verilirken yarışmada her kategorinin birincisi de 4 milyar liralık para ödülünün sahibi oldu.

Verilen para ödülü toplamı ve törenin Ritz Carlton'da hayli görkemli bir şekilde yapılması Kodak'ın bu yarışmaya ciddi para ayırdığının göstergesi. Bu elbette övgüye değer. Fotoğraf dünyasının beklentisi ise Kodak gibi bu alanın lideri olan bir şirketin katkısını daha da artırması yönünde. Profesyonel fotoğrafçıların üretimini desteklemek ve onların projelerini sergileyeceği mekânlar en çok dile getirilen eksiklikler. Hele Pamukbank Fotoğraf Galerisi'nin faaliyetlerini durdurduğu bir dönemde bu daha da önem kazanıyor.
(Radikal)
Yayın tarihi: 11.09.2003
402
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.