Magazin

Kocasının en yakın arkadaşı ona aşık oldu

Kocasının en yakın arkadaşı ona aşık oldu

"Ne hayat yaşamış ama!" denilecek türden bir öyküsü var bu genç ve güzel kadının. Her ne kadar artık, yaşlılığa merdiven dayayıp kendi köşesine çekilmiyse de Pattie Boyd kelimenin tam anlamıyla film gibi fırtınalı bir hayat sürdü.

Döneminin en ünlü iki müzisyeni onu görür görmez vuruldu. Parlak mavi gözleri, uzun bacakları, ayrık dişleriyle aradan geçen yıllara rağmen hala unutulmayan şarkılara ilham kaynağı oldu.. Onun için yazılan şarkılar milyonlarca kişiyi kuşaklar boyunca etkiledi.

Bir fotoğrafçıyla nişanlıyken bir müzisyene gönül verdi. Onunla evliyken de bir başka müzisyen onu görür görmez kelimenin tam anlamıyla "vuruldu." Bu aşkı karşılıksız kalmadı...

İşte, bir zamanların gözde mankeni ve nice şarkının ilham kaynağı olan Pattie Boyd'un öyküsü ve müzik, sinema, edebiyat, plastik sanatlar dünyasının kahramanlarının bazıları artık hayatta olmasa da hiç unutulmayan aşkları.


Döneminin en ünlü mankenlerinden biriydi Patricia Anne Boyd. Ya da daha çok bilinen adıyla Pattie Boyd. 1960'lı yıllarda yani 20'li yaşlarındayken döneminin en gözde kadınlarından biriydi.

Babasının işi nedeniyle uzun süre Kenya'da yaşayan Pattie Boyd, İngiltere'ye döndükten sonra da onun müzik dünyasının unutulmazları arasında yer almasına neden olacak olaylar başladı.

20'li yaşlarının başındayken fotoğrafçı Eric Swayne ile nişanlandı. Ama Beatles'ın 1964'te çekilen filmi A Hard Day's Night filminde kendisine önerilen küçük bir rol onun hayatını değiştirdi.

Filmin çekimleri sırasında grubun üyelerinden George Harrison'dan imza istedi Pattie ve kızkardeşi Helen. Harrison bu sırada bu güzel kızı görür görmez aşık oldu. Ona hemen buluşma teklif etti... O kadar heyecanlandı ki genç Patti, tam da o anda heyecandan kalbi durabilirdi.

Nişanlısından gizli buluşmaya başladılar.... Ama genç kızın buluştuğu kişi bir Beatles üyesi olunca olay çok da gizli kalmadı. Swayne ile ayrıldılar.

Ama bu bile genç kadının aşkını doyasıya yaşamasına yetmedi. Beatles hayranları ona korkunç bir düşmanlık beslemeye başladı.. Havaalanına gizlice bir kirli çamaşır sepetinde gitmek zorunda kaldı, Beatles hayranları yüzüne tükürdü. Hatta ölüm tehditleri bile aldı.

Ama hayranlarının bu tutuma Pattie'nin sevgilisi George Harrison'ı hiç etkilemedi... Harrison onun için Something adlı şarkıyı besteledi. Bu sırada Pattie Boyd artık Pattie Harrison'dı... Yani Beatles üyesi Georges Harrison'ın karısı.

Bu sırada Harrison unutulmaz Something parçasını besteledi güzel Pattie için... Bu arada ikisinin de hayatı değişiyordu. Pattie mankenliği bıraktı... Uyuşturucu ile tanıştı. Bu da çifti ayrılığa götüren yolun başlangıcı oldu...

George Harrison bir yıldızdı... Pattie ise her ne kadar bu adam onun aşkından yanıp tutuşuyorsa da onun uydusu... George'un peşinde hep hayranları vardı, basın ordusu, korumalar.... Pattie ise gitgide kendini daha çok yalnız hissediyordu.

Bu arada çiftin Hindistan macerası başladı.. Ardından George'un uyuşturucu bağımlığı doruğa ulaştı. Artık çift birbirine ulaşamıyordu bile.. Günün birinde Harrison, tıpkı kendisi gibi inanılmaz bir şekilde gitar çalan yetenekli bir müzisyenle sıkı dost oldu: Eric Clapton.

İkili birlikte While My Guitar Gently Wipes adlı şarkıyı besteledi. Clapton artık Harrison çiftinin evinin üçüncü üyesi olmuştu. Clapton arkadaşının karısı Pattie'ye aşık olmuştu. Ona yakın olabilmek için de Pattie'nin kızkardeşi Helen ile çıkmaya başladı. Ama Pattie, Eric Clapton'ın kendisine karşı beslediği bu takıntılı aşkın farkındaydı.

İkili gizli gizli buluşmaya başladı. Bu sırada Clapton öylesine aşıktı ki Pattie'ye... Nizami'nin 12'nci yüzyılda yazdığı Leyla ile Mecnun öyküsünden esinleredek Pattie için Layla adlı şarkıyı yazdı. Bu arada bir yandan da uyuşturucu batağının içine iyice sürüklenmişti Clapton.

Şarkısında "Leyla, dizlerimin üzerine çöktüm yalvarıyorum" diyen Clapton, Pattie'ye son kozunu oynadı: "Ya benim olursun, ya kendimi tamamen uyuşturucuya veririm" sözleri Pattie'yi ünlü müzisyenden uzaklaştırdı.

Bu arada Clapton'ın arkadaşı Jimi Hendrix henüz 27 yaşındayken aşırı dozda uyuşturucu nedeniyle öldü... Bu Clapton'ın hayatında da bir sarsıntı yarattı.

Ama Pattie'ye olan aşkı onda öylesine bir saplantı haline gelmişti ki günün birinde arkadaşı George'un kolundan tutup ona "Karına aşığım" dedi. Aldığı cevap ise Pattie'yi şoke edecek türtendi: "Peki al onu, ben de senin kız arkadaşını alayım."

Pattie bunun üzerine George Harrison'ı terk etti. Bir süre daha direndi ama sonunda Eric Clapton'ın yanına gitti. Artık onun rüyaları gerçekleşmişti.

Pattie ve Eric ile 27 Mart 1979 da Tucson, Arizona'da evlendiler. Davetliler arasında Paul McCartney, Ringo Starr, Elton John, Mick Jagger, David Bowie gibi isimler vardı. Düğünde "Something" bile çalındı. Partiye George Harrison yeni karısı Olivia ile geldi.

Düğünden sonraki gece, daha unutulmaz bir gece oldu. Eric Clapton, Pattie'yi sahneye çıkarttı ve "Wonderful Tonight"ı birlikte söylediler.

Ama Pattie Boyd bir kez daha hayal kırıklığına uğramıştı.. Clapton da gökteki bir yıldızdı.. Onu bekleyen yine yalnızlıktı.

ABD'den ayrılıp İngiltere'ye gitti. Çünkü Eric artık gitar çalarken dikkatini dağıttığı için onu evinde istemiyordu.

Kaderine razı olup kendini insanlık yararına çalışmaya adadı Pattie.

Evlilikleri sırasında Clapton'ın iki ayrı kadından iki çocuğu olmuştu... Çift 1988'de boşandı.

Artık Pattie, Mecnun'un Leyla'sı değildi. Ama onu kötü günlerinde hiçbir zaman da yalnız bırakmadı. Clapton'ın oğlu Connor bir gökdelenin 49'uncu katından düşüp öldüğünde ünlü müzisyenin yanında yine Pattie vardı. Clapton, Grammy kazandığı ödül töreninde Layla'yı söylerken Pattie Boyd, Londra'daki evinde karmaşık duygular içinde gözyaşlarına boğuluyordu.

George Harrison, 2001 yılında kanser nedeniyle yaşama veda etti... Clapton ise artık onun yanında değil. Pattie Boyd, şimdi 60'lı yaşlarını sürdüren bir kadın... 40 yıldan fazla bir süredir kuşaklar boyu çalınıp söylenen şarkılara ilham veren kadın... Şimdi geçmişteki hareketli günlerin çok uzağında sakin bir yaşam sürdürüyor.
(Hürriyet)
Yayın tarihi: 14.09.2009
536
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.