Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Koalanın aklı üremeye çalışıyor

Koalanın aklı üremeye çalışıyor

Bakmayın siz öyle masum göründüğüne. Sevimli tembellikleriyle tüm dünyanın sempatisini kazanan koalalar Avustralya Hükümeti'ni canından bezdirdi. Hükümet, gemi azıya alan koalalara doğum kontrolü uygulayacak.

Avustralya'da hükümet hızla üreyen koalalara doğum kontrolü uygulanmasını kararlaştırdı. Victoria eyaletindeki Mount Eccles Ulusal Parkı'nda yaklaşık 3 bin dişi koalaya yıl sonunda, doğum kontrolünü sağlayan hormonların bulunduğu bir ilaç enjekte edilecek.

Parkın araştırma müdürü Sally Troy, okaliptüs ağacının yaprakları ve reçineyle beslenen koalaların yiyeceğinin tükenmeye başladığını ve üremelerinin kontrol altına alınmadığı taktirde besin bulmalarının zorlaşacağını söyledi.

Bu zamana kadar uygulanan yer değiştirme ve kısırlaştırma yöntemlerinden istenen sonucu alamadıklarını belirten Troy, doğum kontrolü yönteminin iki yıl süreyle uygulanacağını kaydetti. Daha önce kangurularda denenen doğum kontrolü, koalalar üzerinde ilk kez denenecek.

Koalalar, 18 yıla varan yaşamlarında 8 ila 11 yavru doğuyor, yaklaşık iki yaşında üremeye başlıyor. Avustralya'da 100 bin civarında koala yaşıyor.
622
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.