Magazin

Knidos Aslanı yeniden doğacak

Knidos Aslanı yeniden doğacak

Datça Belediyesi, 1855'de ilçe yakınlarındaki Knidos antik kentinden alınıp, Britanya'ya götürülen Knidos Aslanı heykelinin kopyasını yaptırıyor.

Heykeltıraş Elbruz Denge, aslan heykeli için 30 tonluk mermer kütlesinin oyulacağını belirterek, Knidos Aslanı'nın 12 ton ağırlıkta olacağını söyledi.

Kimmeryalı için
Knidos Aslanı, M.Ö. 394'te Knidos önlerinde yapılan bir deniz savaşını kazanıp kenti işgalden kurtaran Kimmeryalı Komutan Conon için yaptırıldı ve kızıl kayalıklara dikildi. Ama su kaynaklarının kuruması ve depremler nedeniyle kent terk edildi, heykel de unutuldu. İngiliz subay-arkeolog Sir Charles Newton, 1855'de üç günlük uğraş sonucu gemiye yükletebildiği heykeli İngiltere'ye götürdü.

Üç ayda bitecek
Heykeli üç ay içinde bitirmeyi hedeflediğini ifade eden Elbruz Denge, "2 metre yüksekliğinde, 3 metre uzunluğunda ve 1.3 metre genişliğinde olacak. Blok mermer Yatağan'daki mermer ocaklarında özel olarak kesildi" diye konuştu.

Denge, aslan heykelinin yanı sıra Knidos Demeteri ve Afrodit heykelciklerini de yapacak. Datça Belediye Başkanı Erol Karakullukçu, "Heykel Cumhuriyet Meydanı girişine yerleştirilecek" dedi.
Yayın tarihi: 16.10.2004
503
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.