Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Klimada ideal ısı 24 derece

Klimada ideal ısı 24 derece

Son yıllarda klima artık bir lüks olmaktan çıkıp bir ihtiyaç haline dönüştü. Özellikle de havanın boğucu hale geldiği, nemin yükseldiği bu günlerde klimanın önemi daha da artıyor.

Klimalar da gelişiyor: Artık sadece ısıtma ve soğutma işlemiyle yetinmiyorlar. Mesela havadaki mikropları yok etme özelliğine sahip klimalar bu senenin trendy modelleri arasında. Klima almayı düşünüyorsanız bu yazıya göz atmadan alışverişe çıkmayın.

Kuzeye mi, güneye mi?
Model sayısı ve teknolojik özelliklerin artmasıyla birlikte ev için klima seçmek de zorlaştı. Bunun için klima almadan önce amacınızı iyi belirlemeniz gerek. Hedef sadece bulunduğunuz ortamı ısıtmak ya da soğutmaksa, işiniz biraz daha kolay. Ama aynı zamanda sağlığınızı da korumak istiyorsanız daha kapsamlı bir araştırma yapmanızda fayda var.

Klima alırken belirlemeniz gereken diğer nokta ise alacağınız cihazı nerede kullanacağınız olmalı. Salonda mı yatak odasında mı? Bu soruların cevaplarını önceden belirlemeniz gerek. Çünkü bir klimanın verimi, cihazın kapasitesiyle ilgili. Eğer alacağınız klimayı uzun süre kullanmak istiyorsanız doğru model ve kapasite belirlemeniz çok önemli.

Her yöne farklı
Teknosa Klima yetkili bayisi Gürbüz Ticaret Ltd. yetkilisi Hasan Gürbüz, bir odaya klima takarken mekanın coğrafi konumunun önemini vurguluyor: 'Evinize klima taktırmadan önce uygulamaya gelen kişinin mekanınızın kuzey ve güneye göre nasıl konumlandığına dikkat etmesi gerekir. Sonra odanın metrekaresi, klima taktırmayı düşündüğünüz mekanın pencere büyüklüğü ve pencere sayısı da önemlidir. Kuzeye bakan bir daireyle güneye bakan bir daireye takılacak kilma kapasiteleri ve modelleri farklı olur.'

Eğer odanın pencerelerinde çift cam varsa fazla ısı kaybı olmayacağından düşük kapasiteli bir cihaz kullanılabiliyor. Ama yazlık evlerde bir klima, odanın büyüklüğü ne olursa olsun normalden daha yüksek kapasiteli olmalı. Çünkü çok ısı kaybı olan mekanlarda düşük kapasiteli bir cihaz, çalışması gerektiğinden daha fazla çalışıyor. Bu da insana kabarık bir elektrik faturası olarak geri dönüyor.

Aynı anda birkaç odayı soğutmak isteyenlerin yeni mültisistem klimaları denemesi gerekiyor. Bu sistem tek bir klimayla dört odayı aynı anda soğutabiliyor.

Hantal ve çirkin olmayanlar da var
Klimanın büyük ve hantal görüntüsü yüzünden her sene son anda almaktan vazgeçiyorsanız, piyasadaki yeni seçeneklerden haberdar olmalısınız. Artık klasik düz kesimli cihazlar yerine daha yuvarlak hatlara sahip ve küçük cihazlar üretiliyor. Beyaz dışında renkler de kullanılıyor artık. Bu da dekorasyon konusunda hassas davrananların imdadına yetişiyor.

Klimasının mutlaka evinin renginde olmasını isteyenler, cihazı uygun renkte bir araba boyasıyla boyatabiliyor. Cihazı çalışmasını önlemeyecek şekilde lambri kaplatanlar da var.

Bütün klimalar bir iç ve bir dış üniteden oluşuyor. Odanızda klimayı takmak istediğiniz duvarı ve dış ünitenin konulacağı yeri önceden tespit etmeniz şart. Genellikle evlerin dışına takılan dış ünite, pek estetik değil ve şehirde görüntü kirliliğine yol açabiliyor. Bunu engellemek için cihaza uygun bir raf yaptırabilirsiniz. Klimanız çalışırken buradan akacak atık suyun kimseyi rahatsız etmemesi için eve klima takmaya gelen yetkililerden bu suyun yağmur gider borusuna bağlanmasını isteyebilirsiniz.

Astım hastaları için klimalar
Klima hasta eder, düşüncesi ilerleyen teknoloji sayesinde rafa kalktı. Hatta havadaki, gözle görülmeyen virüslere, bakterilere, küf ve toz akarlarına karşı sağlığı koruyan kilmalar bu yaz sezonunun en çok tercih edilen modelleri arasında.

Yetkili servislerin 'aspirin klima' tabirini kullandıkları bu cihazlar klasik bir klimadan farklı bir filtrasyon sistemine sahip. Klasik klimalar ortamdaki havayı filtre sistemiyle süzerek geri veriyor ve sadece durağan havayı temizleyebiliyorlar. Ama bu yeni klimalar iç ünitesindeki jeneratörü sayesinde etrafa hem negatif hem pozitif iyon yayarak, çevredeki her noktayı istenmeyen mikroorganizmalardan arındırıyor.

Özellikle astım hastaları için önerilen bu klimalar havada astıma yol açan küfleri yok ediyor. Cihaz, hava yere çökelmeden temizleme işlemini yaptığı için pis hava solunum yoluyla vücudunuza girse bile reaksiyona yol açmıyor. Bu teknolojiye sahip klimalar yazın sıcaktan bunaldığınızda bile vücudunuzdaki hücreleri canlandırıyor. Bu da size hem zindelik hem de rahatlık sağlıyor.

Kullanırken nelere dikkat etmeli?
 • Eğer evinizde klima kullanıyorsanız sıcaklık ayarını 24 dereceye ayarlayın. Bu derece sizi hem üşütmez hem de terletmez.

 • Klimayı ilk çalıştırmaya başladığınızda odadaki ısıyı bir an önce düşürmek için dereceyi 18'e ayarlamayın. Bu, klimanın durmadan çalışması anlamına gelir. Hem elektrik faturanız kabarır hem de üşütürsünüz. Bunun yerine biraz sabredin, uygun sıcaklığa ayarlayıp odanızın yavaş yavaş soğumasını bekleyin.

 • Salonunuza taktırdığınız klimanın diğer odaları da soğutmasını beklemeyin. Soğuyan hava alçalır ve sadece bulunduğu yeri soğutur.

 • Klima, ortamdaki havayı emip filtrasyon yaptıktan sonra dışarı verdiğinden cihazın zamanla filtrasyon sistemi pislenir. Uzun süre beklemiş tozlar zamanla bakteri üretir. Cihazınızı her yıl çalıştırmadan önce mutlaka yetkili servis tarafından temizletin.

 • Eğer klimanızı satın alalı iki seneyi geçmişse mutlaka gazını yeniletin. Aksi takdirde istediğiniz randımanı alamazsınız.
 • 624
  dahafazlası
  YORUMLAR
  Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.