Magazin

Klibi yasaklanan şarkılar 'hit' oluyor

Klibi yasaklanan şarkılar 'hit' oluyor

Kliplere getirilen yasaklar, onların tanıtımını yapıyor. Müzik şirketleri artık bu tür engellemelerden korkmuyor. Çünkü; yasaklanan şarkının satışı patlıyor.

Son zamanlarda en gözde tanıtım yöntemi; şarkı ve kliplerin belli kanallar tarafından yasaklanması oluyor. TRT'nin meşhur sansür kurulu artık eskisi gibi şarkı sözlerini incelemiyor ama hala pek çok şarkı TRT'den geçemiyor. Buna bazı özel kanallar da ekleniyor. Onlar da kendi yayın çizgilerini bozduğu gerekçesiyle bazı klipleri ve şarkıları yayınlamıyor. Yapımcılar ise bunu 'sansürcülük' diye medyaya sızdırarak şarkının konuşulmasını ve daha çok reklamının yapılmasını sağlıyorlar.

Gülşen'in klibi
Gülşen'in bir Sezen Aksu şarkısı olan 'Sarışınım'a çektiği klibin tepki göreceği başından belliydi. Sonradan yasaklanacağı tahmin edilerek, Kültür Bakanlığı'ndan klibe izin alındığı duyuruldu. Ancak herkesin tahmin ettiği oldu ve yapımcı şirket şarkıyı RTÜK'ün yasakladığını duyurdu. Powertürk TV yayın politikası gereği, siyasi mesajlar içeren klip ve şarkıları yayınlamıyordu. 'Bulutsuzluk Özlemi'nin 'Bağdat Cafe' şarkısındaki 'Savaşa Hayır' yazısının da siyasi mesaj olduğu gerekçesiyle silinmesini istedi. Müzik şirketi bunu sansür olarak basına sızdırdı. Şarkının geniş kitlelerce tanınması da böylece sağlanmış oldu!

Sakıncalı sözler
Tuğba Özerk'in ilk albümüne dikkat çekmesi için, içinde 'Bir Şeyimi Ellettirmem' şeklinde iddialı sloganların da bulunduğu bir şarkı eklendi. Özerk'in klibi Kral TV tarafından içeriğindeki bu sözler nedeniyle yayınlanmadı. Bu durum kısa zamanda basına yansıdı ve şarkının reklamı yapıldı. Töre cinayetine kurban giden Güldünya için yazılan şarkı ise Aylin Aslım'ı daha popüler birisi yaptı. TRT bu şarkıyı denetimden geçirmeyince şarkı birden merak konusu oldu.
Yayın tarihi: 08.08.2005
463
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.