Magazin

Kleopatra'nın ölümündeki sır

Kleopatra'nın ölümündeki sır

Mısır Kraliçesi Kleopatra'nın sanıldığı gibi kendisini bir yılana sokturarak intihar etmediği, Roma İmparatoru Octavius tarafından öldürüldüğü öne sürüldü.

ABD'de çözülemeyen cinayetleri araştırmakla görevli uzmanlardan Pat Brown, Kleopatra'nın, Mısır'ı ele geçiren ve daha sonra "Roma İmparatoru Augustus" olarak anılan Octavius tarafından öldürülmüş olabileceğini iddia etti.

Plutark'ın anlattığı...
Romalı tarihçi Plutark'ın anlattığına göre Mısır Kraliçesi, sevgilisi Mark Antonius'un intihar ettiğini öğrenince, yanındaki iki hizmetçisiyle birlikte, kendilerini aynı kobra yılanına sokturarak yaşamına son vermiş. Ancak bundan önce Octavius'a tablete yazılı bir mesaj gönderip "Beni Antonius'un yanına gömün" demiş.

Octavius'un senaryosu mu?
Octavius, kendisine bir tehdit olarak gördüğü Kraliçe'yi tamamen ortadan kaldırmak istiyormuş. Brown'a göre bu mesaj, onun tarafından, kendini temize çıkaracak bir senaryo olarak hazırlanmış. Üç kadının birden aynı yılan tarafından sokulup öldürülmesinin çok zor olduğunu belirten Brown, Plutark'ın kitabına göre, odaya koşan Octavius'un adamlarının ortada yılan göremediklerini de vurguluyor.

'Mesaj göndermez'
Suç uzmanı Brown ayrıca, intihar etmeye kafasına koyan bir kişinin, bunun öncesinde "Beni kurtarın" dercesine kimseye mesaj göndermeyeceğini savunuyor.

Callas mücevherleri yüzünden mi öldürüldü?
Bir başka ilginç iddia ise, ünlü opera sanatçısı Maria Callas'ın aslında kalp krizinden ölmediği, bir cinayete kurban gittiği şeklinde. Bu kez iddianın sahibi Pat Brown değil, efsanevi film yönetmeni Franco Zeffircih. Ünlü divanın hayatını konu alan bir film çeken yönetmen, yapım için hazırlık yaparken Callas'ın hayatıyla ilgili her ayrıntıyı araştırmış ve sanatçının piyanist bir arkadaşı tarafından zehirlenerek öldürülmüş olabileceği bilgisine ulaşmış.

9 milyon dolarlık mücevher
Zeffircih, 1967 yılında ölen Callas'ın, ömrünün son yıllarında arkadaşlık kurduğu piyanist Vaseo Devetzi tarafından öldürüldüğünü iddia ediyor. 53 yaşında Callas'ın bu kadının kontrolü altına girdiğini söyleyen yönetmen, cinayet nedeninin de divanın 9 milyon dolarlık mücevherlerini ele geçirmek olduğunu öne sürüyor.

Callas'ın mücevherleri Devetzi'ye miras kalmıştı.
Yayın tarihi: 29.11.2004
417
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.