Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Kızların kafası tokken çalışıyor

Kızların kafası tokken çalışıyor

İrlandalı bilim adamları, kahvaltının öğrencilerin öğrenme yeteneğine etkisini araştırdı. Araştırma sonucunda kız öğrencilerin tokken, erkeklerinse hafif açken daha iyi kavradığı ortaya çıktı.

Belfast'taki Ulster Üniversitesi'nde görevli bilim adamları, erkek öğrencilerin hafif aç olduklarında dikkatlerini çok iyi toplayabildiklerini ve zihinlerinin daha açık olduğunu tespit etti. Kızların ise karbonhidrat ve protein bakımından zengin kahvaltı ettikten sonra öğrenmeye daha açık olduğu saptandı.

Araştırma çerçevesinde öğrencilere tost ya da tost ve fasulyeden oluşan kahvaltı yedirildi. Daha sonra öğrencileri testlerden geçiren bilim adamları, her iki kahvaltı türünün, öğrencilerin problemleri çözme hızını artırdığını gözlemlediler.

Araştırma başkanı Barbara Stewart, problemler zorlaştıkça tost ve fasulye yiyen öğrencilerin diğerlerine oranla daha başarılı olduğunu söyledi ve bu kahvaltı türünün, morali bozuk olan kızların da başarısını arttırdığını belirtti.
Yayın tarihi: 17.10.2003
403
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.