Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Kızlar depresif, erkekler güvensiz

Kızlar depresif, erkekler güvensiz

Üniversiteli kızların çoğunda depresyon belirtisi görülürken, erkekler sosyal fobiyle ilgili davranış bozuklukları gösteriyor.

Üniversiteli gençler, "yalnızlık", "sosyal fobi" ve "kendine güvensizliköle boğuşuyor. Kızlar ağlama, yalnızlık, derdini biriyle paylaşamama, hareketlerde yavaşlama ve olumsuz düşünceler arasından sıyrılmaya çalışırken, erkekler, güvensizliklerini aşmaya çalışıyor. Akdeniz Üniversitesi'nden psikolog Elif Yazar, bu yıl 100 öğrencinin psikolojik yardım için başvurduğunu söyledi.

KIZLARA DEPRESYON TEŞHİSİ
Kız öğrencilerin tamamına yakınına "depresyon" teşhisi konulduğunu belirten Yazar'a göre kızlar daha duygusal oldukları için erkeklere oranla daha çabuk depresyona giriyor. Erkeklerin çoğunun sağlıklı ilişki kuramadığını belirten Yazar, "Sosyal fobi üç ayda tedavi edilebiliyor. Eğer terapi almazlarsa, hayat boyu ezik, içine kapanık ve pasif olurlar" diye konuştu.

(Milliyet)
574
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.